Autor textu MediaGuru
Společnost Sanoma Media Praha údajně zvažuje, že v Česku začne vydávat
módní magazín Glamour.
Společnost Sanoma Media Praha se chce podle informací MediaGuru.cz pokusit přivést do Česka módní magazín Glamour, který u nás zatím v lokální verzi nevychází. Podle našich informací už za tímto účelem proběhlo několik jednání.
Nadnárodní magazín v segmentu lifestylových titulů by korespondoval se záměrem Sanomy, který po svém příchodu do Česka oznámila generální ředitelka Agnieszka Dolezych. V loňském rozhovoru pro MediaGuru.cz naznačila, že mezi dvě základní skupiny magazínů, které chce Sanoma na českém trhu rozvíjet mají patřit původní české magazíny a tituly mezinárodní ve vyšším segmentu, do kterého zapadá i Glamour.
Otázka ale je, zda se Sanomě titul v Česku podaří odstartovat. Společnost Bauer Media se před devíti lety snažila Glamour v Česku na trh uvádět, dokonce už měla vybudovanou redakci, od svého záměru však nakonec ustoupila, protože závěrečné testy před spuštěním nedopadly příznivě.
Před třemi roky se na mediálním trhu zase spekulovalo, že o Glamour má zájem vydavatelství Ringier Axel Springer CZ. Ani tato mediální společnost vydávání módního časopisu v Česku nezahájila.
V případě, že by Sanoma byla s rozjezdem české verze magazínu Glamour úspěšná, rozšířila by portfolio licencovaných časopisů – v současnosti jej tvoří magazíny Marie Claire a National Geographic. Převahu v portfoliu Sanomy mají původní české magazíny – např. Květy, Vlasta či Praktická žena.
Glamour je jedním z mála titulů v segmentu ženských lifestylových časopisů, jejichž česká verze není čtenářům dostupná. Platí to rovněž o titulech Vogue či Vanity Fair.
-mav-
Autor textu MediaGuru
Česko si podle Zprávy o stavu české demokracie udržuje vysokou míru
svobody médií, zároveň však sílí útoky na novináře a roste tlak na
změny ve financování médií veřejné služby. Země navíc není
připravena na regulaci digitálních platforem a dopady umělé inteligence na
mediální trh.
V roce 2025 se prodalo o necelých deset procent deníků méně než
v předešlém roce. Trend vývoje prodaného nákladu se tak na českém trhu
nemění. Nejprodávanějším deníkem zůstává Blesk. Nejlepší meziroční
výsledky v prodaném nákladu měly loni Hospodářské noviny a MF Dnes.
Český Forbes od nového roku výrazněji zvýšil cenu ve volném prodeji a strategicky chce rozšiřovat klubové členství, které za jednu cenu
kombinuje přístup k tisku, digitálu i audiu. Vydavatel Erik Conrad si
navíc pohrává s myšlenkou zavedení tvrdého paywallu.