Autor textu MediaGuru
Skupina VLP loni dosáhla hrubého zisku přes 120 mil. Kč. Samotné
vydavatelství VLP zaznamenalo ztrátu 20 mil. Kč.
Skupina Vltava-Labe-Press, vydavatel regionálních titulů Deník, několika časopisů a provozovatel tiskáren, skončila loňský rok se ziskem bez započtení úroků, daní a odpisů (EBITDA) ve výši 120 mil. Kč. Obrat skupiny dosáhl 1,7 mld. Kč, vyplývá z informací společnosti, které MediaGuru.cz poskytla. V meziročním srovnání se tak obrat skupiny snížil o 9 procent.
Do výsledku není započtena dividenda z PNS, kde má pasovský dům akcionářský podíl spolu s ostatními vydavateli deníků a časopisů.
Výsledek samotného vydavatelství Vltava-Labe-Press, které zajišťuje vydávání 71 regionálních deníků Deník, skončilo loni ztrátou 20 mil. Kč. Hospodřaení VLP se tak v posledních letech zlepšilo, ještě před čtyřmi lety představovala ztráta přes 300 mil. Kč.
Do příštích let si VLP slibuje od akvizice společnosti České distribuční. „Chceme uplatnit veškeré synergie, jež se nabízejí. Rozvoj on-line prostoru, a to nejen webu denik.cz je dalším rozvojovým programem,“ komentovala generální ředitelka VLP Jitka Bosáková.
Vltava-Labe-Press je jediným vydavatelem regionálních deníků v Česku. Z hlediska počtu předplatitelů je největším novinovým vydavatelstvím. Z pohledu celkového počtu prodaných výtisků jsou regionální deníky Deník třetími největšími novinami v Česku. Do její skupiny patří vedle vydavatelství i tiskárny v Praze a v Olomouci, vydavatelství časopisů Astrosat, internetová společnost MixMedia, společnost pro vývoj aplikací a infografik Newslab či firma Česká distribuční.
-mav-
Autor textu MediaGuru
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti Tymeprax Pavla Tykače odkup poloviny mediální skupiny Mafra. Zbylou polovinu si ponechá dosavadní vlastník, skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Skupina Mafra vydává mimo jiné deník Mladá fronta Dnes nebo web iDnes.cz. O transakci mediální skupina informovala loni v listopadu na svém webu, její hodnotu neuvedla. „Úřad ve správním řízení dospěl k závěru, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto transakci povolil. Rozhodnutí je pravomocné," uvedl ÚOHS. Mafru skupina Kaprain koupila v roce 2023 od premiéra Andreje Babiše (ANO) společně s firmou Londa a chemickými závody Synthesia. Hodnota transakce tehdy dosahovala podle neoficiálních zpráv kolem deseti miliard korun. Společnost Mafra je vydavatelem deníků MF Dnes a Metro a řady časopisů jako Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Rytmus života, Tina, Týdeník televize nebo Žena a život. Provozuje také zpravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Pod Mafru dále patří například skupina hudebních televizních stanic Óčko či Rádio Impuls. Ke konci srpna 2024 skupina přestala vydávat tištěné Lidové noviny. Tituly Mafry pravidelně osloví téměř 2,5 milionu čtenářů tisku a měsíčně sedm milionů návštěvníků internetu. Finančník Pavel Tykač, který patří k nejbohatším Čechům, podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, je majitelem energetické skupiny Sev.en. Od konce roku 2023 vlastní fotbalový klub Slavia Praha. Tymeprax je nově založená firma, jejímž účelem je právě odkup části skupiny Mafra. Pražákova investiční skupina Kaprain zaměstnává téměř 6000 lidí, hodnota jejích aktiv přesahuje 50 miliard korun. Vlastní průmyslové firmy, nemovitosti i sportovní kluby, například hokejový klub Sparta Praha či fotbalové Pardubice.
VLM od dubna navyšuje tištěný náklad titulu Deník Extra v Praze
z 80 tisíc na 250 tisíc výtisků. Cílem je posílit v hlavním městě
zásah značky Deník v offline prostředí.
Více než 20 českých šéfredaktorů a šéfredaktorek dnes vyzvalo
premiéra Andreje Babiše (ANO) i další politiky, aby respektovali svobodnou,
nezávislou a kritickou žurnalistiku.