Kongres Obalko: Návod, jak sjet obalové tsunami

Akce již proběhla 19. 10. 2023 - 20. 10. 2023

Největší český a slovenský obalový kongres letos přichází s mottem „Obalové tsunami je tu, zůstaňte na vlně“.

Foto z kongresu Obalko, zdroj: Atoz Group

Foto z kongresu Obalko, zdroj: Atoz Group

Ve dnech 19. a 20. října 2023 na se uskuteční 11. ročník obalového kongresu Obalko. Letos nese podtitul „Obalové tsunami je tu, zůstaňte na vlně“. Kongres pořádá společnost Atoz Group, uskuteční se v Hotelu Aquapalace v Průhonicích.

Prvním hlavním cílem konference je informovat obalové profesionály o masivní vlně regulací a inspirovat k inovacím.

Vystoupí například Ivo Benda ze společnosti Greiner Packaging Slušovice a Martin Hejl z firmy Thimm Obaly a Vojtěch Rosina ze společnosti Avery Dennison. Mezi vystupujícími je i olympijský vítěz Aleš Valenta

V současné době se projednává návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o obalech a obalových odpadech (PPWR), který předložila Evropská komise v listopadu minulého roku. Pomyslné obalové legislativní tsunami přinese velké změny jak dodavatelům obalů, tak každé společnosti, jež své zboží balí. V odborné dvouprezentaci nejprve David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí, představí rámcovou pozici České republiky k návrhu nařízení, a poté Zbyněk Kozel, generální ředitel autorizované obalové společnosti EKO-KOM, shrne problematické části návrhu nařízení, o kterých bychom ještě měli diskutovat.

Součástí kongresu je také programová sekce BizPACK, která nese rysy formálního networkingu. Jde o krátká organizovaná obchodní setkání.

Účastníci také uvidí desítky případových studií z českého a slovenského trhu.

Michaela Horáková (Lego Production) vystoupí a předestře, jak složité (či jednoduché) je měnit obaly u ikonické stavebnice. Před nedávnem společnost rozhodla, že všechny její obaly budou papírové. 

Synonymem pro obaly v malých sériích, limitované edice či balení pro sezonní akce bývají vyšší náklady, uniformita, spěch, někdy nejednoznačná kvalita. Proto se do nich mnoho firem nepouští. Budějovický Budvar ale chtěl využít marketingového potenciálu malosériového balení, a tak se obrátil na společnost Thimm. Výsledky odprezentují Klára Šťastná (Budějovický Budvar) a Petr Kaczor (Thimm).

Start-up Alaskan Fisherman prodává divoké tresky a lososy, dává si přitom pozor, aby měl pod kontrolou celý dodavatelský řetězec nejen z pohledu správné distribuční praxe, ale také udržitelnosti. Pro dopravu chlazeného a mraženého sortimentu přímo ke spotřebitelům už nechtěl používat polystyren, vsadil proto na vlnitou lepenku a voštinu. Podrobnosti poskytnou Kristýna Malá (Alaskan Fisherman) a Jiří Rak (Smurfit Kappa).

Další zajímavý programový bod přinese Oliwia Guziel (Decathlon Czech Republic), tématem bude cirkularita v e-commerce. Decathlon na začátku roku spustil projekt opakovaně použitelných obalů pro online objednávky. Spolupracuje na něm se start-upem Packoorang, který navrhl opakovaně použitelnou tašku z recyklátu PET. Ta je schopna nahradit jednorázové obaly u malých a středně velkých objednávek zasílaných z centrálního skladu v polských Hlivicích do prodejen v České republice, kde si je spotřebitelé vyzvedávají.

Zatímco další inovace na kongresu Obalko chtějí najít efektivnější či udržitelnější obal, Pavel Komůrka (Orkla Foods) nebude ve své prezentaci směřovat k ničemu menšímu než „svatému grálu balení“. 

Na velkých hudebních festivalech se stále častěji objevují zálohované kelímky jako reakce na volání části návštěvníků redukovat množství odpadu. Firma Greiner Packaging Slušovice přišla s nápadem, jak i jednorázové plastové kelímky mohou být udržitelné. Pilotní projekt otestovala na konci června ve spolupráci s Karpaty fest. Detaily ozřejmí Marcel Zvonek (Karpaty fest) a Eliška Fojtů (Greiner Packaging Slušovice).

Flow-pack se donedávna používal v jiných sortimentních kategoriích. Maso Uzeniny Polička aplikovaly tuto technologii pro balení mletého masa. Více informací přinese Josef Hantsch (Maso Uzeniny Polička).

Plechovky jsou pro nápoje velmi vhodným obalem – z hlediska udržitelnosti je ale nutné zajistit jejich třídění, recyklaci a opětovné materiálové využití. V případové studii Martiny Vajskebrové, manažerky výrobních materiálů a obalů Plzeňského Prazdroje, a Attily Szabó, generálního ředitele výrobce plechovek Canpack, se bude možné podívat, které kroky obě firmy již podnikly ke zvýšení obsahu recyklovaných materiálů v plechovkách a jaké jsou perspektivy do budoucna.

Set obalů s jednotnými rozměry, ale rozdílnou výškou a víkem, které pasuje na oba rozměry, umožňuje opětovnou kompletaci a minimalizuje spotřebu materiálu. Obaly se jednoduše nasazují na sebe a víko se přidává až na konec, což zjednodušuje manipulaci s balíčky. V tabulce na vnějšku obalu se zapisuje, v kolika případech byl už obal zaslán, maximálně to lze až na dvacet cest. Tak zní základní charakteristika nového obalu pro společnost Schneider Electric, který vyvinul DS Smith. Podrobně projekt představí zástupci obou firem Petr Lískovec a Miroslav Bárta.

Kompletní program je k dispozici zde.