Autor textu Martina Vojtěchovská
Novým majitelem ekonomického listu Financial Times (FT) se stane japonská společnost Nikkei. Firma Pearson ve čtvrtek oznámila, že se dohodla s japonskou firmou na prodeji své divize Financial Times Group, která vydává list FT, za 844 milionů liber (32,3 miliardy Kč). Součástí prodeje není podíl 50 procent v časopise The Economist, který rovněž FT Group vlastní, napsala agentura Reuters.
Nikkei je největší nezávislou mediální skupinou v Asii. Jejím hlavním produktem jsou noviny Nikkei.
Firma Pearson teprve ve čtvrtek potvrdila spekulace, že je v pokročilé fázi jednání o prodeji FT. Generální ředitel Pearsonu John Fallon v prohlášení uvedl, že Pearson byl téměř 60 let pyšným vlastníkem FT, ale v současném zpravodajském prostředí je nejlepším způsobem, jak zajistit novinářský a komerční úspěch FT, učinit z něj součást globální, digitální zpravodajské společnosti. Pearson se nyní podle něj zcela zaměří na své vzdělávací aktivity.
Bývalá generální ředitelka firmy Pearson Dame Marjorie Scardinová prohlašovala, že prodej FT se uskuteční jen "přes moji mrtvolu". Její nástupce Fallon, který se ujal funkce v lednu 2013, však tento slib nezopakoval, i když často říkal, že FT je nedílnou součástí komerční a strategické vize Pearsonu.
Do skupiny FT Group kromě věhlasných novin, které jsou tištěné na růžově losovém papíře, patří také Investors Chronicle, Banker, MandateWire, Money-Media a Medley Global Advisor.
List FT poprvé vyšel v roce 1888 jako čtyřstránkové noviny. Firma Pearson noviny koupila v roce 1957. V současnosti má FT 500 novinářů ve více než 50 místech po celém světě.
-čtk-
Autor textu Martina Vojtěchovská
Komunikační skupina Dentsu Czech Republic završila propojení divize Dentsu
Social s agenturou Dentsu Creative. Nově budou oba týmy fungovat pod
jednotnou značkou Dentsu Creative.
Konkurzní správce televize Barrandov navrhl soudu ukončení provozu společnosti. Důvodem je provozní ztrátovost. ČTK o tom informoval konkurzní správce David Jánošík. Televize zahrnující tři kanály bude nicméně ještě několik měsíců vysílat. „Společnost je provozně ztrátová, toto je tedy ze zákona logický a nutný krok. Nyní proběhne ukončení pracovních smluv a příprava ke zpeněžení podstaty," uvedl Jánošík. Další vysílání zajistí dceřiná společnost S-24 majitele televize Jana Čermáka. „Dcera S-24 holding si část služeb od BTS pronajme tak, abychom byli schopni udržet vysílání. Možná prodejní hodnota, a tedy výtěžek pro věřitele, je u běžící televize o dost vyšší. Bavíme se o provozu v řádu maximálně měsíců, během nichž se musí najít kupec," řekl ČTK Čermák. Městský soud v Praze prohlásil na konci dubna na Barrandov Televizní studio konkurz. Důvodem je neúspěšná reorganizace společnosti, uvedl soud v odůvodnění. Společnost měla před zahájením reorganizace dluhy v objemu zhruba jedné miliardy korun, které měly být řešeny právě reorganizací. Čermák televizi získal před dvěma roky od Jaromíra Soukupa. Při reorganizaci se podle soudu podařilo stabilizovat provoz, zejména výrazně snížit náklady a zastavit dlouhodobou ztrátovost. Na podzim 2025 se společnost dostala do stavu, kdy příjmy z reklamy pokrývaly provozní náklady. Další vývoj však zásadně ovlivnily externí faktory představované zejména propadem reklamního trhu, umocněný geopolitickou situací a růstem cen energií. Z původního Soukupova impéria má zaniknout pouze Barrandov Televizní studio. Vydavatelství Empresa Media, které vydává například časopisy Týden, Sedmičku nebo Instinkt, se ukázalo jako životaschopné a zůstane v provozu i nadále. Dohromady měly tři programy televize Barrandov, tedy TV Barrandov, Barrandov Krimi a Barrandov Kino, v březnu průměrnou sledovanost 1,94 procenta diváků starších 15 let.
Letošní ročník iniciativy Národní den beze spěchu zasáhl podle
organizátorů 7,5 milionu lidí a do kampaně se zapojily desítky partnerů
z řad institucí, firem i médií.