Autor textu Kateřina Straková
Český soud poprvé potrestal rasismus v internetových diskusích pod články na zpravodajských serverech. Vydavatel Parlamentních listů, společnost Our Media, musí ze zatím nepravomocného rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit pokutu ve výši 150 tisíc korun za urážky v anonymní diskuzi. Informoval o tom server Romea.
Peníze vysoudil Jaroslav Suchý, který podal na vydavatele žalobu kvůli čtenářské diskusi pod dvěma články na serveru Parlamentní listy. Jednalo se jednak o článek „Ten, který pohladil Obamu, žaloval Kalouska. Prý hod zbil a okradl“, týkající se setkání Jaroslava Suchého s americkým prezidentem Barackem Obamou při jeho návštěvě Prahy, jednak o článek „Vandas chtěl zásah policie: Nafetovaná individua, křičel na Romy“, pojednávající o konfliktu Dělnické strany sociální spravedlnosti Vandase s Romy. V diskusích pod články se objevily rasistické příspěvky i osobní urážky Jaroslava Suchého.
Podle rozhodnutí soudkyně tyto urážky naplňují skutkovou podstatu podněcování k rasové nenávisti a hanobení rasy. Žalovaná strana navíc nereagovala na opakované výzvy žalobce k jejich odstranění, a to již od roku 2011, kdy ji k tomu bezprostředně po uveřejnění článků začal vyzývat. Soud proto rozhodl, že vydavatel Parlamentních listů je povinen uhradit žalobci částku 150 000 korun. Rozsudek dosud není pravomocný a Our Media se proti němu odvolají. „Proti rozsudku se odvoláme a teprve po posouzení odvolacím soudem bude možné rozhodnutí považovat za pravomocné a závazné,“ napsala ve vyjádření společnosti Our Media její právní zástupkyně Simona Pastrnková.
-kch-
Autor textu Kateřina Straková
Do finále soutěže Direct Impact Czech postoupilo 53 přihlášek napříč
17 kategoriemi. Vítězové budou vyhlášeni v září, nejlepší práce
zamíří také do evropského kola Impact Awards Europe.
Nejsledovanějším pořadem středečního večera po 20:00 se ve všech
hlavních diváckých skupinách stal seriál Vyprávěj.
Economia jmenovala novým předsedou Rady pro redakční nezávislost
mediálního manažera Michala Klímu.