Iniciativu Svobodu médiím vede Marvanová a Klvaňa

středa, 15. dubna 2015, 14:38 Aktuality, Rádio, TV MediaGuru

Odpolitizovat rady České televize a rozhlasu chtějí občanské a profesní organizace, které kvůli tomu založily iniciativu Svobodu médiím. Hodlají také bránit koncentraci vlastnictví v médiích a jejich propojování s politickou mocí. Své záměry, pro které chce získat poslance a senátory, dnes iniciativa v čele s advokátkou Hanou Marvanovou a univerzitním pedagogem a někdejším prezidentovým mluvčím Tomášem Klvaňou představila novinářům.

Důvodem pro vznik iniciativy byly nedávné návrhy prezidenta Miloše Zemana a Strany práv občanů na omezování koncesionářských poplatků. Klvaňa označil za škodlivé pro demokracii a svobodu politické soutěže také to, že vicepremiér Andrej Babiš jako majitel Agrofertu vlastní jedny z největších médií v zemi.

Marvanová by chtěla změnit systém volby rady veřejnoprávních médií tak, aby jejich členové byli podle německého vzoru jmenováni "relevantními organizacemi". Měly by mezi ně patřit vysoké školy, církve, odbory a neziskové organizace. Nyní rady volí Sněmovna na návrh spolků, které jsou podle Marvanové někdy účelově založené. Nově by měly mít parlamentní strany v radách pouze po jednom zástupci, uvedla.

Z politiků pro své záměry iniciativa získala senátory Elišku Wagnerovou a Václava Lásku (oba za SZ), Jiřího Šestáka z klubu Starostů a nezávislých, Zdeňka Papouška z klubu KDU-ČSL, Alenu Dernerovou z klubu ANO a europoslance TOP 09 Jiřího Pospíšila. 

Iniciativu podpořily organizace jako Vraťte nám stát, Syndikát novinářů, Veřejnost proti korupci, Herecká asociace nebo spolek Podhradí, v němž se sdružili organizátoři loňských protestů proti prezidentu Miloši Zemanovi. Z osobností vyjádřili iniciativě podporu kněz Tomáš Halík, zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch a rektoři AMU Jan Hančil, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer a Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.

-čtk-