Hearst jedná o převzetí titulů Lagardère

pátek, 07. ledna 2011, 10:37 Tisk MediaGuru

Jedna z největších mediálních transakcí od roku 2008 by se dotkla i českého trhu.

Na mediálním trhu by mohlo v krátké době dojít k významné akvizici, jedné z největších od začátku reklamní recese v roce 2008. Majitel vydavatelství Hachette Filipacchi, francouzská společnost Lagardère, totiž oznámila, že uzavřela se společností Hearst Corporation dohodu, na základě které povedou obě firmy do konce letošního ledna exkluzivní jednání. Jejich předmětem je právě akvizice všech titulů, které Hachette vydává mezinárodně, společností Hearst. Celkem jde o 212 časopisů v 45 zemích. Prodej by se netýkal domovské Francie. Odhady o výši předpokládané transakce se pohybují od 700 mil. USD do 1 mld. USD. Lagardère by si navíc rád ponechal obsahovou kontrolu nad časopisem Elle, který je vlajkovou lodí jeho portfolia.
Znamená to, že v tuto chvíli je ze hry vydavatelství Bauer, se kterým Lagardère před Vánoci jednalo neoficiálně, stejně jako s Hearstem. Pokud by se Lagardère a Hearst dohodly, dotkl by se tento obchod i českého trhu. Hearst je na tuzemském trhu majetkově přítomný prostřednictvím vydavatelství Stratosféra, resp. prostřednictvím společného podniku Sanoma Hearst Prague, který má ve Stratosféře podíl. Stratosféra se stejně jako Hachette podstatně zaměřuje na vydávání časopisů životního stylu.
Hachette Filipacchi rozvíjí v Česku značky Elle, Marianne, Apetit a Maxim. Stratosféra je vydavatelem např. titulů Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Esquire, Style, FHM, Stuff, Speed a dalších. Postavení obou vydavatelů na čtenářském trhu je v Česku vyrovnané. Jak HF, tak Stratosféra oslovují necelých 600 tis. čtenářů.