Senátoři asi zmírní zákon na omezení billboardů

středa, 07. března 2012, 00:52 Aktuality MediaGuru

Nová pravidla pro omezení billboardů podél silnic asi Senát hladce neschválí. V senátním podvýboru pro dopravu dnes pro jejich přijetí chyběl jediný hlas. Část senátorů chce totiž nová pravidla jen pro reklamní poutače u dálnic a rychlostních silnic. Návrh, s nímž přišla senátorka ODS Veronika Vrecionová, chtějí prosadit za pomoci senátního hospodářského výboru.

Vrecionová chce zachovat billboardy u místních komunikací a silnic II. a III. třídy. Sněmovnou schválená verze, kterou připravilo ministerstvo dopravy, by podle ní totiž znamenala do pěti let likvidaci 90 procent billboardů s dvoumiliardovým výpadkem pro státní rozpočet. Znamenala by prý i výpadky pro rozpočty obcí a krajů.

Ještě radikálnější byl senátor ČSSD Karel Korytář, podle něhož je nové omezení spojeno s rizikem arbitráží proti ČR. Se svým návrhem nová pravidla nezavádět ale zůstal osamocen. Za razantní omezení se naopak přimlouval ředitel dopravní policie Leoš Tržil, podle něhož řada stávajících billboardů nesplňuje zákonné podmínky pro jejich umístění a je obtížné je zrušit. "Reklama je pro silniční provoz nebezpečná, je třeba ji zásadně zredukovat," uvedl.

-čtk-