Umělecká díla v reklamě

pátek, 20. července 2012, 08:20 Reklama MediaGuru

Jména jako da Vinci, Arcimboldo nebo Van Gogh bychom v reklamě asi nehledali, přesto se v ní jejich díla nejednou objevila.

Reklama hledá inspirace všude, kde je to možné, a výtvarné umění není žádnou výjimkou. Některá umělecká díla reklamu inspirují opakovaně. Vděčným námětem je například světoznámý obraz Poslední večeře od Leonarda da Vinci.

Motiv večeřícího Ježíše využila ve své reklamě například portugalská evangelická nadace Fundação Evangelizaçao e Culturas, která se záměrem ukázat, že i na jednom dobrovolníkovi záleží, představila Poslední večeři páně bez jejího hlavního protagonisty.

Americká televizní společnost Fox nechala pro změnu Ježíše za stolem samotného. Slogan „Nejlepší show v době večeře“ (The best shows at dinner time) vysvětluje, že se není čemu divit.

Francouzská oděvní společnost Marithé+François Girbaud ve své kampani na džíny z roku 2005 proměnila Poslední večeři v ženskou záležitost, při níž asistoval jediný muž – svatý Jan. Kampaň vyvolala nebývalou vlnu kritiky, nejen od křesťanů, ale i od milánské radnice.

Podobný koncept s ženou Kristem použil i bulharský měsíčník Freestyle, který informuje o možnostech trávení volného času v Sofii.

S motivem Poslední večeře si pohrála i indická agentura JWT, která v kampani pro společnost Suraj proměnila jednotlivé apoštoly v hranaté barevné pixely doplněné o slogan: „Jestliže 13 pixelů dokáže vyprávět příběh, představte si, co toho dokáže milion.“ (If thirteen pixels can tell you a story, imagine what millions can.)

Z díla Leonarda da Vinci si své místo v reklamě našla i jeho Mona Lisa. V  reklamě na německou seznamku KnowOne získala Mona Lisa partnera.

Pizza Hut si zase vypůjčila její nenapodobitelný úsměv.

Vděčným zdrojem inspirace představují i Arcimboldovy portréty plných zvířat, květin, ovoce a předmětů. Vizuály à la Arcimboldo využila například francouzská kampaň na kokosový likér Malibu.

Stejně tak postupovala i francouzská minerálka Perrier.

Další z oblíbených reklamních motivů jsou například Slunečnice od Vincenta van Gogha. Slunečnice využila ve své kampani automobilka Lexus, která je vyměnila za své kvalitní reflektory…

…nebo indická papírnická společnost Apsara, jež nechala slunečnice vytvořit svými ořezávátky.

Pokračování příště.

-kch-