Britský královský potomek zaplavil internetové sítě

úterý, 23. července 2013, 07:11 Aktuality MediaGuru

Narození britského královského potomka v pondělí rozpoutalo šílenství na internetových komunitních sítích. Ovšem přinejmenším jeden zpravodajský server na své stránky umístil "republikánské tlačítko" pro uživatele, kteří chtějí všudypřítomné royalistické miminkománii uniknout, napsala dnes agentura AFP.

Oznámení, že manželka prince Williama začala rodit, vyhnala na Twitteru na první příčku nejdiskutovanějších témat "královské dítě". Mezi těmi, kdo přispěli, byl i arcibiskup z Canterbury Justin Welby, který by měl podle očekávání nového královského potomka pokřtít. "Mé myšlenky a modlitby jsou s Kate a celou rodinou v tento mimořádně zvláštní den," napsal Welby na Twitter.

Ale ne všichni propadli monarchistickému třeštění. List The Guardian, o němž je dlouhodobě známo, že se jeho názory kloní spíše k levici a protimonarchistickým postojům, nabídl čtenářům na internetu možnost, jak nechat všechny zprávy o královském miminku zmizet.

Na titulní straně umístil velké tlačítko s nápisem: "Republikán?" Stisknutím z obsahu listu vymizely všechny zmínky o dítěti - s výjimkou titulků v záhlaví, kde mezi dalšími významnými zprávami běhala informace, že vévodkyně z Cambridge byla přijata do nemocnice. Republikánská verze listu ovšem měla k dispozici tlačítko s nápisem "Royalista?", pokud by se čtenáři po zpravodajství o porodu přece jen zastesklo.
I na Twitteru se objevila spousta komentářů vyjadřujících se kriticky jak k britské královské rodině, tak k celosvětové mediální fascinaci tímto tématem. Parodický účet "Bůh" (@TheTweetOfGod), který má 868.000 stoupenců, napsal: "Neví někdo, kde najdu blog o nadcházejícím narození některého z 15.000 dětí, které zemřou hlady?"

-čtk-