Odbory ČT kritizují stažení Drtinové, bylo proti její vůli

pátek, 09. srpna 2013, 11:31 Aktuality MediaGuru

Nezávislá odborová organizace České televize kritizovala vedení veřejnoprávního média kvůli stažení moderátorky Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře. Podle odborů panuje podezření, že moderátorka byla odvolána na politickou objednávku. Vyjádření České televize ČTK zjišťuje. Televize už dříve v tiskové zprávě uvedla, že Drtinová by měla na podzim převzít moderování jiného pořadu.

Podle odborů vnímali diváci Drtinovou jako jednu z nejlepších moderátorek ČT. Naopak politici si prý stěžovali na způsob, jakým s nimi vedla rozhovory.

„Naposledy vyjádřil značnou nespokojenost s vedením rozhovoru současný ministr kultury Jiří Balvín, když moderátorka trvala na jasném vysvětlení motivů odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana. Po značně nepřesvědčivém výkonu v pořadu Události komentáře moderovaném právě Danielou Drtinovou byl Jiří Balvín přinucen své rozhodnutí revokovat a Jana Buriana vrátit zpět do čela první scény," uvedl předseda odborů Antonín Dekoj.

„Časová souslednost s nynějším stažením moderátorky z prestižního pořadu proti její vůli a bez jakékoli diskuse s celým tvůrčím týmem tak nelze považovat za náhodu," dodal.

Odbory zároveň vyzvaly generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby přehodnotil odvolání Drtinové z Událostí, komentářů. „Jedině tak může vyvrátit důvodné podezření, že jedná na politickou objednávku a tím fakticky popírá smysl televize veřejné služby ze zákona nezávislé na politické moci," uvedl Dekoj.

Česká televize ve středu při zveřejňování programového schématu pro letošní podzim uvedla, že s Drtinovou počítá pro jiný pořad. Vedení televize chce nově uchopit pořad Interview ČT na stanici ČT 24. „Daniela Drtinová dostala nabídku, aby se stala výhradní moderátorkou tohoto pořadu a aby ten nesl i její jméno, vzniklo by pak Interview Daniely Drtinové," uvedl tehdy ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

-čtk-