Vydavatelé žádají EK, aby zasáhla proti Googlu

pátek, 05. září 2014, 12:54 Aktuality, Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Vydavatelé novin a časopisů a jejich profesní asociace v celé Evropě vyzvali Evropskou komisi, aby zamítla třetí sadu závazků Google v rámci probíhajícího antimonopolního řízení. Závazky by podle nich nemohly zastavit protiprávní podporu vlastních služeb Googlu, ale jen formálně potvrdit zneužití vyhledávacího kvazi-monopolu. Závazky vidí jako nedostatečné k obnovení soutěže, inovací a volby spotřebitelů na digitálním trhu.

„Pravá a férová soutěž na digitálním trhu je základní podmínkou pro rostoucí svobodný a nezávislý tiskový sektor, který přispívá k demokratické debatě v celé Evropě. Nyní navržené závazky mohou mít opačný efekt a účinně legalizovat nezákonné vlastní preferování Googlu. Jako respektovaná hospodářsko-soutěžní autorita musí Evropská komise nyní konat rozhodně a zamítnout tyto závazky,“ řekl Prezident Federace německých vydavatelů novin (BDZV) Helmut Heinen.

Stěžovatelé ze španělského a německého novinového a časopiseckého trhu, které podporuje velká většina evropských vydavatelů tisku, ostře kritizují nedostatek věrohodnosti řešení, které nabízí nyní Google.

Místopředseda Evropské komise Joaquín Almunia oznámil v květnu letošního roku svůj záměr ukončit šetření tak, aby kolegium komisařů rozhodlo po konci léta. Kolegium komisařů má pravomoc zamítnout rozhodnutí o závazcích a přesunout věc na nové kolegium komisařů, kteří se ujmou úřadů na začátku listopadu.

-kch-