ČTÚ chce zachovat digitální TV stávající pásmo

pondělí, 26. ledna 2015, 12:50 Aktuality, TV MediaGuru

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce zachovat kmitočtové pásmo 470 až 694 MHz pro pozemní televizní vysílání. Na Konferenci evropských správ pošt a telekomunikací (CEPT) v Edinburghu se český regulátor postavil proti úvahám použít frekvence pro mobilní sítě. Uvedl to v pondělí mluvčí Martin Drtina. 

"ČR je tak jednou ze zemí, které nyní navrhují zařadit uvedené pásmo do režimu no change, tedy zachovat využívání tohoto pásma pro terestrické televizní vysílání. Finální návrh za evropské státy bude vyjádřen ve Společném evropském návrhu, který bude předložen Světové radiokomunikační konferenci v listopadu 2015 v Ženevě," dodal Drtina.

Pro mobilní sítě by se naopak mělo využít sousední pásmo 700 MHz. Jeho uvolnění by ale měl předcházet přechod digitálního vysílání ze standardu DVB-T na DVB-T2. O uvolnění kmitočtů a přechodu na modernější televizní standard by měla letos rozhodnout vláda.

V současnosti operátoři staví rychlé mobilní sítě LTE v pásmu 800 MHz, které se uvolnilo po přechodu televizí z analogového na digitální vysílání. Za frekvence v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatili v aukci dohromady 8,5 miliardy Kč. Neprodané kmitočty chce ČTÚ nabídnout letos v nové aukci.

Radiokomunikační konference se koná každé tři až čtyři roky. Jejím cílem je harmonizovat pravidla využívání rádiových kmitočtů v celosvětovém měřítku.

-čtk-