Amnesty v kampani s 360° videem ukazuje ruské vězení

úterý, 19. července 2016, 11:00 Aktuality, Reklama MediaGuru

Česká pobočka organizace Amnesty International spouští novou kampaň, v níž prostřednictvím 360° videa ukazuje podmínky ruského vězení. Upozornit tak chce na největší případy porušování lidských práv v Rusku a vzbudit solidaritu s ruskými vězni svědomí. 

360° video na stránkách www.prisonexit.org chce diváky provést životem čerstvě odsouzeného v Rusku. Interaktivní prvky pak umožňují video sdílet a podepsat petici za nespravedlivě vězněné.

„Snažili jsme se co nejvíc napodobit realitu a zprostředkovat pocit bezvýchodnosti. Proto je video nezvykle dlouhé, bez větší akce,“ říká Eda Kauba, kreativní ředitel agentury Havas Worldwide Prague, která je pod kampaní podepsána. Specifikem videa je, že nejde vypnout, aby si divák prožil, jaké to je „sedět v base“. Režie se ujal Vilém Kabzan. Natáčení probíhalo v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích.

Roli odsouzeného si budou moci během léta vyzkoušet také návštěvníci českých hudebních festivalů. Na stáncích Amnesty jim ruské vězení zprostředkují 3D brýle pro virtuální realitu Google Cardboard. 360° video na internetu funguje také jako aplikace, uživatelé chytrých telefonů si ho můžou stáhnout (nebo jen prohlížet) a umocnit svůj zážitek pomocí brýlí pro virtuální realitu.

Konkrétní vězni, na jejichž absurdní odsouzení chce Amnesty upozornit se začátkem kampaně, jsou Ildar Dadin a Darja Poljudová. Dadin už čtyři roky aktivně podporuje LGBT komunitu a ruské hnutí za lidská práva. Za pokojné shromáždění byl odsouzen ke 2,5 letům vězení na základě nového zákona o veřejných shromážděních. Darja Poljudová, právnička, se vymezuje vůči ruské vládě a především vůči jejím aktivitám na Ukrajině. Byla odsouzena ke dvou letům vězení za své příspěvky na sociální síti Vkontakte. Pro každého z vězňů chce Amnesty získat na 10 tisíc podpisů. V další fázi kampaně se bude  zaměřovat na další nespravedlivě odsouzené a vězněné.

-stk-