Seriál ČT Kosmo zahájí na ČT1 od 23. října

čtvrtek, 20. října 2016, 15:23 Aktuality, TV MediaGuru

Televizní satirická minisérie Kosmo scenáristy Tomáše Baldýnského zavede diváky z Brd až do vesmíru. Poprvé se na obrazovkách objeví v neděli 23. října na programu ČT1. V létě ji s režisérem Janem Bártkem představil na karlovarském festivalu, filmové škole v Uherském Hradišti a ve Slavonicích. Objeví se v ní Martin Myšička, David Novotný, Jiří Hána, Jakub Žáček, Jana Plodková, Petr Vančura a Václav Kopta.

Podle Baldýnského šlo tvůrcům o to, aby na půdorysu fiktivního projektu českého letu do vesmíru s ironií a nadsázkou popsali Českou republiku dneška i svět, ve kterém žijeme. "Jde o seriál inspirovaný Českou republikou, poukazuje na výjimečnost Čechů, kteří světu přinesli remosku, Jágra či kostku cukru," řekl Baldýnský ČTK.

???????????????????

Například hned v prvním dílu budou diváci sledovat přípravy kosmonautů na let do vesmíru, odehrávající se ve zchátralém objektu zrušené základní školy nedaleko Měchenic. V České kosmické agentuře centrifugu nahradil řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce - Farkaš a syn, v rámci fyzické přípravy jsou kosmonauti nuceni nosit živou ovci do kopce.

Poté, co v příběhu za záhadných okolností zešílí ministr školství a mládeže, je na jeho místo jmenován zkušený politický šíbr. Zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán utajeným projektem České nebe, jehož cílem je vyslat české kosmonauty na Měsíc. A protože finance rozkradl šéf projektu, vymýšlí, jak dostat partičku zoufalců do vesmíru, aby nemuset vrátit Evropské unii dotaci.

"Trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016," charakterizovali seriál tvůrci.

Výpravě velí kapitánka Musilová. "Jejím úkolem je připravit chlapce na to, aby let zvládli. Dvacet dva let strávila v Americe a jejím hlavním heslem je Pravda. To znamená, že nerozumí ani lži, ani humoru," charakterizovala svou hrdinku Plodková.

Šest premiér sitcomu se uskutečnilo v kinech v Praze, Brně, Hradci Králové, Semilech a Ostravě. Na vstupném se vybralo téměř 80.000 korun, které byly věnovány nadaci Slepice v nouzi.

-čtk-