ČRa: Novela o DVB-T2 zajistí bezplatné TV vysílání

úterý, 23. května 2017, 12:40 TV MediaGuru

Podle ČRa novela zajistí TV vysílání zdarma, satelitní operátoři chtějí se schvalováním vyčkat.

České Radiokomunikace jménem generálního ředitele společnosti Martina Gebauera v úterý upozornily, že pokud v České republice nebude přijata novela zajišťující přechod na vyšší standard digitálního vysílání DVB-T2, bude pozemní vysílání po roce 2020 nahrazeno placeným satelitním příjmem. „Dojde k výrazné ztrátě pokrytí a k vehnání všech diváků do sítě placených služeb,“ uvedl. Zároveň by podle jeho slov došlo ke zvýšení cen placených televizních služeb.

Naopak přijetí novely má zajistit zachování bezplatného vysílání. Díky souběžnému vysílání DVB-T a DVB-T2 by mělo dojít k „sociálně šetrnému přechodu“, náklady na domácností mají být nižší než v prvním uvedeném případě.

Novelou zákona o elektronických komunikací se bude ve třetím čtení zabývat ve středu 24. května Poslanecká sněmovna.

České Radiokomunikace už dříve odmítly, že druhá televizní digitalizace je výmyslem České republiky, naopak má vycházet z rozhodnutí Evropské unie. „Evropský parlament schválil Rozhodnutí o využívání kmitočtového pásma 470-790 MHz  15. března, Rada Evropské unie potom 26. dubna. Rozhodnutí bude publikováno ve věstníku do konce května,“ zdůvodnila.

Novelu zákona napadá asociace satelitních operátorů ČASO, údajně je v rozporu s evropskou legislativou, která stanoví, že zvolené řešení musí být technologicky neutrální a nesmí být zvýhodněna žádná technologie šíření televizního signálu. Asociace v úterý uvedla, že není třeba schvalovat novelu v podobě, kdy „hrozí zbytečné výdaje domácností, nedovolená veřejná podpora soukromým společnostem nebo arbitráže proti České republice“. Stát by se podle ČASO neměl unáhlit, ale počkat na rozhodnutí Evropské komise. „My nechceme nic jiného, než aby se stát řídil pravidly Evropské unie, což se v tomto případě prostě neděje,“ uvedl sekretář asociace Patrik Brom.

Novelu zákona o elektronických komunikacích podporuje ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Podle Havlíčka jde ze strany satelitních operátorů o konkurenční boj. Ministr uvedl, že satelitní operátoři chtějí získat uživatele jediné bezplatné televizní platformy, tedy digitálního televizního vysílání, pro placený satelitní příjem. Terestrické vysílání nyní využívá asi 60 procent domácností, satelit necelá čtvrtina.

Asociace si minulý týden zaplatila inzerát, ve kterém upozorňuje na to, že provozovatelé pozemního vysílání získají od státu peníze na přechod a zároveň zdarma frekvence pro vysílání. Podle Havlíčka jsou tato tvrzení lživá, stát pouze může uhradit vzniklé náklady na vynucený přechod, pokud to notifikuje EU. Provozovatelé pozemního vysílání žádné nové frekvence nedostanou, pouze se změní stávající příděl, uvedl ministr.

-mav-