Facebook s posty zatím jen experimentuje

neděle, 29. října 2017, 10:00 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť testuje zobrazování příspěvků stránek ve zvláštním kanále, to ale razantně snižuje jejich dosah.

Facebook vyvolal u části médií zděšení, když nedávno začal testovat odlišný způsob řazení příspěvků v newsfeedu. Některým uživatelům se v něm totiž začaly zobrazovat jen příspěvky svých přátel, nikoliv skupin a stránek, což vyvolalo zejména v řadách mediálních domů reakce blízké panice. Obsah facebookových stránek si totiž mohli lidé prohlížet jen ve speciálním Explore Feedu. Největší sociální síť světa posléze vydala upřesňující prohlášení, podle něhož firma v současnosti nemá záměry pokročit s testováním do dalších fáze. Šéf oddělení pro newsfeed Adam Mosseri dodal, že i kdyby snad někdy mělo dojít ke globálnímu rozšíření oddělených newsfeedů, rozhodně by se tak nestalo ve stávající podobě.

V testovací fázi jinak platí, že když se chce stránka do hlavního kanálu příspěvků dostat, může tak učinit pouze prostřednictvím sponzorovaného postu. To by mohlo Facebook rapidně proměnit v platformu, kde je vidět pouze ten, kdo si za vlastní propagaci platí. Mosseri ale slovenskému Denníku N, jehož facebookovou stránku funkce zasáhla poklesem dosahu až o dvě třetiny, řekl, že test může trvat několik měsíců. K jeho vyhodnocení se totiž firmě hodí velmi různorodá data.

„Abychom pochopili, jak lidé reagují na tyto dva oddělené prostory, zaměříme se při testování na sledování několika dalších věcí – například toho, jak lidé reagují na videa v porovnání s dalšími typy obsahu,“ doplnila firma v prohlášení pro server Mashable.com.

Kromě slovenských médií, respektive facebookových stránek, podobné problémy mohou registrovat stránky v dalších pěti zemích – v Srbsku, Bolívii, Guatemale, Srí Lance a Kambodže. Vzhledem k tomu, že v případě některých českých internetových projektů mohou nemalou část návštěvnosti tvořit i slovenští uživatelé, se nicméně opatření může nepřímo dotknout i stránek v češtině.

Testování funkce Explore Feed ovšem probíhá i jinde na světě, byť v jiné podobě. Popsaný nástroj se snaží mimo jiné i českým uživatelům přinášet personalizovaný obsah ze zdrojů mimo jeho okruh přátel či oblíbených stránek, což by v ideálním případě mělo vést i k vymanění se z vlastní informační bubliny. Jenže jak popisuje portál Quartz.com, i tento na první pohled vznešený způsob využití Explore Feedu budí rozpaky. „Jsou tam memy ukradené z jiných platforem, několik měsíců stará virální videa, články z Fox News a Mashable, které jste viděli jinde a s nezájmem přešli, a nekonečný tok hloupostí nasdílených z facebookové stránky George Takeiho,“ píše Quartz s tím, že lze pochybovat o tom, jak moc vážně bere Facebook vlastní vydavatelské zásady. Sociální síť se totiž slovy svého zakladatele Marka Zuckerberga již před časem zavázala k boji proti falešným zprávám a snaze zlepšit kvalitu fungování demokracie. Ve své stávající fázi by tedyExplore Feed v případě masivního nasazení takové úsilí spíše sabotoval.

-jav-