Autor textu MediaGuru
Plánovaný tištěný náklad u připravovaných regionálních týdeníků
Andreje Babiše může být až jeden milion kusů.
Masivnost projektu regionálních týdeníků, které chystá Andrej Babiš, může dosáhnout až 1 milionu výtisků, naznačují informace MediaGuru.cz. Babiš začne 8. března vydávat nové regionální týdeníky, kterými chce postupně zaplavit republiku. Společnost AGF Media, která za vydáváním týdeníků stojí, však zatím nechce uvolňovat žádné informace nad rámec těch, které poskytla na začátku ledna.
Regionální týdeníky s předpokládaným názvem 5+2 dny, které mají zahájit nejprve v Plzeňském kraji a postupně se rozšiřovat do celé republiky, budou distribuovány zdarma do schránek obyvatel a pomocí distribučních stojanů. Podle neoficiálních informací se počítá s rozsahem přes 30 stran včetně TV programu. Týdeník má být mutován v 76 verzích.
Pokud se informace o cílovém nákladu 1 mil. výtisků potvrdí, zařadí se Babišovy týdeníky k nejrozsáhlejším regionálním tiskovým projektům v Česku vůbec.
Přestože AGF chce vybudovat podobnou strukturu, jakou mají regionální deníky Deník vydavatelství Vltava-Labe-Press, svým konceptem se Babišův projekt nejvíce podobá týdeníkům Sedmička a bude tedy přímou konkurencí těmto titulům.
Otázkou je, jak rychle bude postupovat rozšiřování týdeníků po jednotlivých krajích České republiky. Je zjevné, že tituly mají pomoci Babišovi a jeho politické iniciativě Ano 2011 v parlamentních volbách v roce 2014. Před zahájením příprav vlastního projektu se Babiš podle neoficiálních informací zajímal o koupi regionálních Deníků, ale i vydavatelství Mladá fronta, které je vydavatelem Sedmičky.
-mav-
Autor textu MediaGuru
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti Tymeprax Pavla Tykače odkup poloviny mediální skupiny Mafra. Zbylou polovinu si ponechá dosavadní vlastník, skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Skupina Mafra vydává mimo jiné deník Mladá fronta Dnes nebo web iDnes.cz. O transakci mediální skupina informovala loni v listopadu na svém webu, její hodnotu neuvedla. „Úřad ve správním řízení dospěl k závěru, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto transakci povolil. Rozhodnutí je pravomocné," uvedl ÚOHS. Mafru skupina Kaprain koupila v roce 2023 od premiéra Andreje Babiše (ANO) společně s firmou Londa a chemickými závody Synthesia. Hodnota transakce tehdy dosahovala podle neoficiálních zpráv kolem deseti miliard korun. Společnost Mafra je vydavatelem deníků MF Dnes a Metro a řady časopisů jako Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Rytmus života, Tina, Týdeník televize nebo Žena a život. Provozuje také zpravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Pod Mafru dále patří například skupina hudebních televizních stanic Óčko či Rádio Impuls. Ke konci srpna 2024 skupina přestala vydávat tištěné Lidové noviny. Tituly Mafry pravidelně osloví téměř 2,5 milionu čtenářů tisku a měsíčně sedm milionů návštěvníků internetu. Finančník Pavel Tykač, který patří k nejbohatším Čechům, podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, je majitelem energetické skupiny Sev.en. Od konce roku 2023 vlastní fotbalový klub Slavia Praha. Tymeprax je nově založená firma, jejímž účelem je právě odkup části skupiny Mafra. Pražákova investiční skupina Kaprain zaměstnává téměř 6000 lidí, hodnota jejích aktiv přesahuje 50 miliard korun. Vlastní průmyslové firmy, nemovitosti i sportovní kluby, například hokejový klub Sparta Praha či fotbalové Pardubice.
VLM od dubna navyšuje tištěný náklad titulu Deník Extra v Praze
z 80 tisíc na 250 tisíc výtisků. Cílem je posílit v hlavním městě
zásah značky Deník v offline prostředí.
Více než 20 českých šéfredaktorů a šéfredaktorek dnes vyzvalo
premiéra Andreje Babiše (ANO) i další politiky, aby respektovali svobodnou,
nezávislou a kritickou žurnalistiku.