Autor textu MediaGuru
Největší vydavatelství zvyšují podíl na trhu, nejsilnější je stále
Czech News Center.
Nejsilnější tuzemská vydavatelství zvyšují podíl na čtenářském trhu, aniž by přitom přibývalo čtenářů tištěných titulů. Výraznější koncentrace vydavatelských skupin, která se za rok odehrála, je poplatná akvizicím a začleňováním tištěných médií pod několik vydavatelských skupin.
V nových datech za druhé loňské pololetí, která přinesl výzkum Media projekt, je zřejmé posílení vydavatelské společnosti Astrosat, které pomohla akvizice společnosti Sanoma. V nových datech si také znatelně polepšila skupina Mafra, což je dáno zařazením týdeníku 5plus2 do výzkumu Media projekt. Tím se zvýšil celkový zásah skupiny Mafra. Economii zase pomohlo začlenění Respekt Publishing, dřívějšího vydavatele týdeníku Respekt.
Nejsilnějším vydavatelským subjektem stále zůstává společnost Czech News Center, která i přes meziroční snížení počtu čtenářů dokázala navýšit svůj podíl na trhu. To de facto platí o všech nejsilnějších vydavatelství – svůj tržní podíl na čtenářském trhu neztrácejí, přestože většině z nich čtenost klesá.
Společně s akvizicemi to vede k tomu, že nejsilnějším vydavatelským skupinám patří stále větší podíl na trhu. Zatímco v předloňském druhém pololetí náleželo deseti nejsilnějším vydavatelům 71 %, v loňském druhém pololetí to bylo už 85 % trhu. Stejné zvýšení se týká i TOP 3 a 5 vydavatelů – meziročně se jejich podíl na trhu zvýšil o 11, resp. 13 procentních bodů.
| vydavatelství | čtenost na vydání, 2. pol. 2014 (tis. osob) | změna vs. 2. pololetí 2013 (tis.) | změna podílu (pb.) vs. 2. pol. 2013 |
| Czech News Center | 3408 | -277 | 1,7 |
| Astrosat Media | 2732 | 535 | 4,6 |
| Mafra | 2435 | 661 | 5,0 |
| Bauer Media | 2363 | -291 | 0,7 |
| Burda Praha | 1580 | -9 | 1,3 |
| RF hobby | 896 | -248 | -0,3 |
| Mladá fronta | 794 | -132 | 0,1 |
| Empresa Media | 699 | -4 | 0,6 |
| Vltava Labe Press | 655 | -119 | 0,0 |
| Borgis | 640 | -48 | 0,4 |
| Economia | 591 | 234 | 1,5 |
Zdroj: Media projekt, 1.7.-17.12. 2014, Unie vydavatelů, SKMO, Median, Stem/Mark
Pozn.: Toto srovnání zohledňuje postavení jednotlivých vydavatelů, nikoli majetkově provázaných skupin. Například vydavatelství Bauer Media a Bauer Media Praha jsou uváděna odděleně, stejně jako Astrosat a Vltava-Labe-Press.
-mav-
Autor textu MediaGuru
# Aktuality # Tisk # Marketing
Eventová divize mediálního domu Economia loni uspořádala zhruba 60 akcí
pro více než čtyři tisíce účastníků. Její výnosy za poslední tři
roky vzrostly o třetinu a firma očekává další růst i letos.
Praha zakáže kamelotům prodej tiskovin v památkové rezervaci. Prodejci
časopisu Nový prostor, budou moci dále působit na vymezených místech.
Vysoké zdanění tisku může podle České unie vydavatelů ohrožovat jeho
ekonomickou stabilitu i nezávislost. Česko má přitom nejvyšší DPH na
tisk v celé EU, na což vydavatelé upozorňují u příležitosti
Světového dne svobody tisku.