Zájem o TV vysílání do mobilu je v Česku slabý

čtvrtek, 28. dubna 2011, 13:05 TV Martina Vojtěchovská

Zhruba jen desetina populace by uvažovala o využívání televizního vysílání v mobilních telefonech, ukazuje výzkum agentury Mr. Think.

Pouze 11 % lidí odpovědělo kladně na otázku, zda by využilo možnosti příjmu televizního vysílání prostřednictvím mobilních telefonů (DVB-H). Většina populace zatím o využívání příjmu TV v mobilech nepřemýšlí. Diváci by na tomto způsobu příjmu TV obsahu lákaly především informace, které momentálně člověk nemá odkud získat. Výzkum ukázal, že zájem by byl o informace o počasí, dopravě, kratší klipovité zábavní a sportovní formáty. Diváci by na této platformě méně vyhledávali delší pořady, sportovní přenosy a seriály.

„Problém je v tom, že zájem o TV vysílání v mobilu je dost rozptýlený, v čase leckdy nahodilý – ne zvláště pravidelný a dále v tom, že existuje řada informačních i zábavních substitutů,“ shrnuje Ivan Tomek ze společnosti Mr. Think. Možnosti sledování videa odkudkoli se totiž dramaticky zvýšily. K dispozici jsou vnější obrazovky v barech, na nádražích, v metru. Rozšiřuje se počet osobních přístrojů, jako jsou i-pody, mp3 a tablety. „Když má ale divák na výběr, volí větší obrazovku,“ vysvětluje Ivan Tomek.

Výzkum také ukazuje, že lidé nebudou ochotni za vysílání do mobilů platit. Průměrná měsíční částka těch, kteří by byli vůbec ochotní platit, je 332 Kč. Jde ale o průměr, který je tvořen vyšším počtem lidí, kteří by vynaložili podstatně méně než 300 Kč měsíčně a menším počtem těch, kteří by platili i 500 -1000 Kč.

Mr. Think se celkově domnívá, že push obsah bude dále převažovat nad pull obsahem. „Výsledky našich výzkumů v mnohém potvrzují některé nikoli optimistické odhady studie Deloitte. Většina lidí bude i v nejbližších letech používat hlavně on/off tlačítko a sledovat především to, co právě běží. Představa, že se masově bude sledovat aktivně vybraný a nahraný obsah, a to bez reklam, je mylná,“ dodává Ivan Tomek.

Graf: Zájem lidí o mobilní vysílání

Zdroj: Mr. Think