Internet se zřejmě zpoplatnit nepodaří

pondělí, 26. září 2011, 07:50 Tisk Martina Vojtěchovská

Šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský přibližuje plány deníku ve druhé části roku a hovoří o strategii titulu v nových médiích.

Letošní rok se zatím neodehrává příliš podle představ, jak jej vidíte z pozice předního tuzemského deníku?

Letošní vývoj na trhu je obtížný, ale nejen pro deníky. Všechna média včetně nás bojují s poklesem inzertních příjmů. Na druhou stranu se nám inzertně i prodejně podařil suplement o bydlení Doma Dnes, který přispěl k tomu, že se prodaný náklad středečního vydání zvýšil asi o 10 %. Inzertně určitě překročí stanovený plán o přibližně 40-50 % a očekáváme, že příští rok by jeho výnosy mohly být ještě lepší, protože bude zařazen do celoročních plánů.

Mohou být tedy další suplementy cestou, jak nahrazovat nižší inzertní výnosy?

To je otázka. Suplementy přispívají k lepšímu prodanému nákladu a objevuje se v nich inzerce, která není typicky deníková. Na druhou stranu další rozšiřování počtu stránek může u čtenářů vyvolávat pocit, že si všechno nestihnou přečíst a množství je může odrazovat. Pokud budeme uvažovat o čtvrtém suplementu ke stávajícím Oně Dnes, Doma Dnes a Magazínu Dnes+TV, tak budeme zvažovat zejména inzertní potenciál a těžko říct, jestli najdeme nový segment, který může být tak úspěšný jako bydlení. Navíc primárně potřebujeme dostat inzerci do základního vydání novin, to je důležitější.

Bude mít letošní vývoj dopad na chod redakce?

Teď jsme ve fázi, kdy připravujeme rozpočty na příští rok a samozřejmě musíme reflektovat letošní nižší inzertní výkonnost, přestože věřím, že druhá polovina roku bude lepší. Projeví se to úsporami ve výrobě, zejména v tiskárnách, redakčního provozu se dotknou také.

České deníky postupně uvádějí své aplikace pro iPady, největší celostátní zpravodajský deník zatím vlastní aplikaci nepředstavil. Plánujete to?

Během podzimu přijdeme s vlastní aplikací MF DNES pro iPad, zatím jsme zvažovali nejlepší řešení. Tím, že jsme ve stálé nabídce press readeru, tak nejsme pod takovým časovým tlakem, protože v určité podobě už v těchto distribučních platformách přítomni jsme. Chceme mít ale aplikaci přímo pod značkou MF DNES. Její finální podobu ladíme, ale určitě půjde o aplikaci placenou. Protože máme 14 regionálních vydání, tak jsou přípravy náročnější. Nové kanály ale chceme obsazovat, protože jsme toho názoru, že je potřeba každého z nich využít.

Lze s určitou mírou přesnosti modelovat možnou výtěžnost z těchto nových kanálů? Nejsou známá přesná čísla o jejich penetraci, počtu lidí, kteří si je stahují atp.…

To je sice pravda, na druhou stranu obchodní úvaha není tak obtížná. Pokud z jednoho výtisku novin v ceně 15 Kč po odečtení DPH a nákladů, které zaplatíme Applu, je zbytek příjmem z jednoho vydání, je to už při počtu 1000 předplatitelů denně příjem přes 2 miliony za rok, což není zanedbatelné. Samozřejmě se to nerovná stomilionovým tržbám z tištěného deníku, ale byla by škoda i této možnosti nevyužít. Náklady na vyvinutí aplikace nejsou dramaticky vysoké.

Snaha zpoplatňovat vydání v tabletech a v chytrých telefonech je naprosto logická. Trochu se tím ale zastínily úvahy o zpoplatňování obsahu na internetu. Jaký je v současnosti váš postoj k projektu typu Piano na českém trhu?

Nechci si hrát na internetového odborníka. Ovšem pokud vím, zkušenosti z jiných zemí ukazují, že většina modelů placených webů až na výjimky vedla k neúspěchu. Jestli se pro zpoplatnění u nás nerozhodnou čtyři největší hráči, tak nemá smysl. Seznam několikrát prohlásil, že zpoplatňovat nechce, což je dost určující. Naše strategie je taková, že web zpoplatňovat nechceme a noviny nechceme rozdávat. Internet se zřejmě zpoplatnit nepodaří.

Ovlivňuje to nějak hodnotu informací, které na web dáváte?

Dnes už je to tak, že na web nejde nedat i sebeexkluzivnější informaci. Stejně ji přeberou ostatní weby a bylo by divné, pokud by byla na všech ostatních a na našem ne. Jsou věci, které na webu být musí a které tam chceme zachovat. Bojovat proti obavě z toho, že si budeme ubírat čtenáře tím, že některé informace nebudeme na web dávat, je blbost. Je jasné, že web a tištěné noviny se liší stylem zpracování informací a že do novin patří více reportáže, detailnější informace nebo rozhovory.

Na co se budete primárně soustředit do konce letošního roku?

Cíle pro zbytek roku jsou jasné. Chceme si udržet úroveň prodaného nákladu a vylepšit inzertní objemy. Na podzim plánujeme vydat samostatně prodejný bookmag. Navazujeme tím na loňský časopis, který jsme vydali na léto. Vidíme v těchto magazínových publikacích příležitost. Právě jsme vydali také speciální magazín o víně, který byl ale prodáván společně s vydáním deníku. Budeme také pracovat na vylepšení sobotního vydání a čtvrtečního magazínu.

Bulvární deník Blesk se po změně ve vedení redakce začal více věnovat tématům, ve kterých by mohl více narážet na váš deník. Je teď Blesk pro vás větší konkurencí?

Určitě jsme ve střehu, přestože MF DNES bude vždy jinak zaměřeným deníkem a rozdíl mezi námi a Bleskem bude vždycky obrovský. Čtenáři ten rozdíl rozhodně vždy poznají. I když jsou lidé, kteří si kupují oba deníky a preferují oba typy zpráv, tak ten průnik není velký. Když mluvím o tom, že to pro nás může být větší konkurence, tak mám na mysli zejména servisní rubriky a přílohy.

Budete na to nějak reagovat?

My budeme obsahově ještě více dbát na posílení původního zpravodajství, investigativní žurnalistiku. Chceme čtenářům přinášet to, co se jinde nedovědí a chceme jim přinášet co nejvyšší redakční kvalitu ve všech směrech. Tím musíme konkurenci porážet. Náš obsah nebude určovat žádný z konkurentů, ale především snaha o poskytování co nejlepší služby těm, kteří nás živí – našim čtenářkám a čtenářům.  Poměrně příznivé prodejní výsledky ukazují, že je to dobrá strategie.