Shortlist IEA: sociální média a virální marketing

středa, 07. září 2011, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Česká soutěž o efektivní internetové řešení IEA ohlásila shortlist prací. Přinášíme ukázky z kategorie sociálních médií a virálního marketingu.

Soutěž posuzující efektivitu a obchodní přínos internetových řešení Internet Effectiveness Awards (IEA) zná shortlisty nominací postupujících do druhého kola hlasování odborné poroty. Ta letos hodnotila rekordní počet přihlášených prací. Do soutěže bylo zařazeno celkem 88 projektů v 12 dostupných kategoriích. Do druhého kola nakonec postoupilo 37 řešení, ze kterých porota zvolí vítěze všech kategorií a v závěru poté i celkového vítěze Grand Prix IEA 2011.

Představujeme práce, které se dostaly na shortlist v kategorii sociálních médií a virálního marketingu. Celkem jde o pět kampaní.

DPD - Sláva balík, agentura: OgilvyInteractive

Kampaň spočívala ve vytvoření personalizace služby v podobě svérázného kurýra. Spotřebitelská soutěž je maskována hecováním Slávy Balíka, zároveň rozdává předměty partnerských e-shopů, čímž jim dává mediální prostor a zviditelňuje je – vznikají videa, která se později rozmísťují po internetu a virálně šíří. Mediální podpora se soustředila především na sociální sítě YouTube a Facebook, pak na několik vhodných serverů.

 

Dvojníci, dodavatel: Loosers

Kampaň vycházela ze zkušenosti, že 85 % českých webových stránek není bezpečných před hackerským útokem. Cílem proto bylo zvýšit povědomí o problému, především mezi obyčejnými uživateli internetu. Agentura proto vybrala čtyři celebrity - Leoše Mareše, Sámera Issu, Michala Dvořáka a Dianu Kobzanovou - a našla jejich dvojníky. S nimi natočila falešná videa a udělala falešné fotografie. Tímto virálním materiálem pak nakazila internet. Založila rovněž fiktivní PR agenturu a prodala několik fotografií do bulvárního tisku. Kampaň celkem dosáhla milionu zhlédnutí, na stránky bezpečné domény zavítalo 80 tisíc uživatelů.

 

Puma creative factory, agentura: Attention!Media / Concept One

Kreativní lokalizace globálního konceptu – princip "vytvoř si vlastní design bot Puma" byl v ČR rozvinut na Facebooku místo pouhé lokalizace mezinárodní microsite. Nový produkt, boty Puma Sneakers, propagovaný prostřednictvím hravého online řešení, které umožnilo interakci se značkou a především v krátkém čase efektivně oslovilo 376 781 uživatelů. Online část byla organicky propojena s offline aktivitou - celebrity eventem, během kterého si návštěvníci mohli navrhnout Puma Sneakers přímo na místě.

Slevomat - Zaměstnání snů, dodavatel: Slevomat 

Cílem webu www.zamestnanisnu.cz bylo získat odpovídajícího zaměstnance na novou pracovní pozici "Testovač slev", přičemž Testovač slev má za úkol ověřovat kvalitu nabídky firem, které na Slevomatu mají zájem propagovat své služby či zboží, jakož i zpětně kontrolovat již uskutečněné nabídky. Web chtěl upozorňovat na odlišení Slevomatu od dalších slevových serverů garantovanou kvalitou. Stránku www.zamestnanisnu.cz navštívilo v první den 17 000 unikátních uživatelů. Za první týden získala stránka 49 000 unikátních návštěvníků a 70 000 návštěv. Lidé zaslali 330 soutěžních videí. Hlavní trailer umístěný na serveru YouTube má téměř 60 000 zhlédnutí.

 

Zlaté ručičky.cz, Blue Team (Wunderman,Ogilvy & Mather a Mindshare)

Ford přišel s nadnárodní produktovou kampaní pro nový Focus s mnoha technickými vymoženostmi. Úkolem bylo přijít s lokální kampaní, zaměřenou na Focus, která vzbudí co největší pozornost a rozproudí veřejnou diskusi. Jako základ byla zvolena typická česká vlastnost – kutiliství a „zlaté české ručičky“. Ukazována byla amatérská, po domácku vyrobená řešení ve formě videí, fotografií, skic a textových příspěvků a dostala se tak do konfrontace amatérská řešení kutilů a nejposlednější elektronická vylepšení Fordu Focus. Výsledkem bylo cca 1 000 000 zhlédnutých videí na YouTube, 300 000 zobrazených stránek na blogu, tisíce sdílení příspěvků na Facebooku nebo 40 000 nových e-mailů v databázi Fordu.