Bulvár se poprvé dostal nad zpravodajské deníky

úterý, 15. listopadu 2011, 08:11 Tisk MediaGuru

Souhrnná čtenost bulvárních celostátních deníků poprvé překonala souhrnnou čtenost zpravodajských deníků.

Struktura čtenosti celostátních deníků se poprvé překlopila na stranu bulvárních deníků (Blesk, Aha!). Jejich souhrnná čtenost byla totiž podle odhadů čtenosti v letošním druhém a třetím čtvrtletí vyšší, což na celkové čtenosti všech celostátních deníků představovalo podíl 51 %. Všechny zpravodajské deníky (LN, HN, MF Dnes, Právo) zaznamenaly podíl 49 %. Přestože se postupem doby podíl čtenosti zpravodajských deníků snižoval, ještě v loňském srovnatelném období měly navrch právě zpravodajské tituly. Ještě výraznější rozdíly mezi poměrem čtenosti obou typů deníků byly v období před pěti, resp. osmi lety. Neznamená to ale, že by bulvární deníky ve čtenosti pouze rostly a zpravodajské jen klesaly. Uvedený podíl ve struktuře čtenosti se změnil i v důsledku vyššího počtu bulvárních titulů než v roce 2003.

Podíl typů celostátních deníků na čtenosti 2011

Zdroj: Media projekt, 1.4.-31.10. 2011, GfK Czech, Median, Unie vydavatelů. Pozn.: Deník Sport není do přehledu započítán.

Vývoj podílů typů deníků na celkové čtenosti (2003-2011)

 

Zdroj: Media projekt, GfK Czech, Median, Unie vydavatelů

Celkově nové výsledky Media projektu ukázaly, že nejlépe se oproti stejnému obodbí v loňském roce dařilo týdeníkům a čtrnáctideníkům, jejichž čtenost v meziročním srovnání dokonce mírně vzrostla.

Čtenost titulů na vydání (srovnání 2011 vs. 2010)

Zdroj: Media projekt, 1.4.-31.10. 2011, GfK Czech, Median, Unie vydavatelů