Internetové projekty roku 2011

pondělí, 21. listopadu 2011, 07:15 Internet & Mobil MediaGuru

Ve středu budou oceněny nejlepší internetové počiny roku 2011. V nejprestižnější kategorii projekt roku se rozhodne mezi šesti soutěžícími.

V rámci ankety Křišťálová kupa, která je už tradiční soutěží o významné počiny českého internetu, se v prestižní kategorii Projekt roku utká šest nominovaných adeptů. Zdá se přitom, že finálový výběr je vcelku reprezentativní a postihuje významné projekty českého internetu posledního roku. Kdo tedy může rozšířit spektrum dosud oceněných projektů roku?

1) Česká pozice

Internetový server, který v prosinci loňského roku odstartovala společnost Léko Media Group dlouholetého dřívějšího šéfredaktora týdeníku Euro Istvána Léko. Server se definuje jako web pro náročné čtenáře, zakládá si na původních informacích z ekonomicko-politického dění. Spekuluje se, že za jeho financováním stojí podnikatel Andrej Babiš, tato informace však nikdy nebyla veřejně potvrzena.

2) Webové a mobilní aktivity České televize

Divize nových médií České televize spustila v letošním roce 15 různých mobilních aplikací s celkovým počtem 370 tisíc stažení. ČT vvyinula aplikace pro všechny základní operační systémy v chytrých telefonech: iPhony, iPady, Symbian 3, Bada a Google Android. Denně zaznamenávají mobilní aplikace ČT 30 až 40 tisíc přístupů.

3) Google+

Sociální sítě doposud nebývaly tím hlavním, na co byl Google primárně zaměřen. Tím bylo vyhledávání, ve kterém Google (až na pár vyjímek) zcela dominuje. S nástupem sociálních sítí ale Google vycítil potřebu zaměřit se i tímto směrem, a proto šéf Larry Page určil jasnou strategii útoku na sociální sítě.
 Výsledkem se stala síť Google+, spuštěná v letošním červnu, nejrpve pro uzvařený okruh lidí, později zpřístupněná i široké veřejnosti a v další fázi i inzerentům.  Google+ je v mnoha směrech podobný Facebooku (hlavní grafické rozhraní) a v mnoha věcech je zcela originální umožňující „sdílení“ prakticky všech služeb Googlu.

4) MapyHazardu.cz

MapyHazardu.cz provozuje Občanské sdružení Brnění, které se problematice regulace hazardu v ČR dlouhodobě věnuje. MapyHazardu.cz sledují situaci heren ve vybraných městech České republiky. Podle zákona totiž nesmějí být herny provozovány v sousedství škol, nemocnic, kostelů, apod. Realita je ale jiná. Mnoho obcí o zákoně buďto neví, nebo jej vědomě ignoruje. Aktuálně je evidováno celkem 1896 heren v 33 obcích České republiky.

5) Redesign Super.cz

Společensko-bulvární deník Super.cz, na jehož přípravě se od letošního jara podílí vydavatelství Borgis a který patří do portfolia společnosti Seznam.cz, zaznamenává od jarního redesignu nárůst návštěvnosti, který patří k nejvyšším mezi desítkou tuzemských nejnavštěvovanějších serverů. Nový vzhled Super.cz lze považovat za odvážný. Zmizely na něm všechny tradiční rubriky a články se zobrazují podobně jako je tomu na moderních sociálních sítích, tedy nejnovější příspěvky se objevují nahoře a starší články se posouvají na nižší pozice.

6) ŽítBrno.cz

Komunální web zitbrno.cz se satirickou formou věnuje důležitým otázkám života v moravské metropoli. Byl spuštěn v parodii na oficiální internetové stránky města www.brno.cz a všímá si tak témat, které oficiální brněnský web přechází.  „Satira nemá cíl, ale smysl. Pomocí Žít Brno chceme dostat brněnské kauzy mezi lidi, udělat z nich společenský mem, a taky posunout tvorbu brněnské identity zpět k lidem,“ říká o projektu jeho zakladatel Michal Kašpárek. Projekt vznikl letos v létě a rychle se stal velmi populárním s návštěvností kolem 6 tis. uživatelů denně.

-mav-