Atmedia: Počet dětských stanic se zvýší na 10

čtvrtek, 12. ledna 2012, 06:37 TV, Výzkum MediaGuru

Společnost Atmedia odhaduje, že v roce 2014 se počet dětských kanálů vysílajících v češtině zvýší ze současných 7 na 10.

Při příležitosti prezentace výsledků výzkumu o chování dětského diváka a jejich vztahu k placeným a neplaceným TV stanicím to řekl výkonný ředitel Atmedia Petr Majerik.

Atmedia, která v Česku zastupuje více než 20 tematických satelitních a kabelových stanic, z toho čtyři dětské, očekává, že doba strávená dětmi před obrazovkou bude stejně jako počet dětských kanálů přibývat. V loňském roce přitom průměrná doba, kterou děti (4-14 let) před televizními obrazovkami strávily, dosáhla 2:02 hodiny, což bylo nejvíce od roku 2006. Oproti roku 2010 se průměrná doba sledovanosti dětského diváka zvýšila o 8 %.

Atmedia předpokládá, že v roce 2014 dosáhne průměrná doba strávená dětskými diváky před obrazovkou 2:20 hodiny a podle prognózy Atmedia se tak má zvyšovat rychleji než průměrný růst ATS celé televizní populace. Počet dětských česky vysílajících stanic se pak má zvýšit ze 7 na 10 v roce 2014. „V posledních týdnech jsme vedli jednání přibližně s deseti stanicemi, které chtějí vstoupit na náš trh. Proto si myslíme, že jejich počet se bude dále zvyšovat,“ řekl Petr Majerik.

Výzkum, který pro Atmedii vypracovala agentura GfK Czech, pak zjišťoval, jak se liší postoje rodičů a dětí k vysílání programu placených a neplacených kanálů. Výsledky výzkumu mj. ukázaly, že placené TV kanály přitahují více rodiče i děti, které televizi sledují se záměrem získat nové informace. Rodiče zároveň mají pocit, že sledování placených dětských kanálů je pro jejich děti vhodnější.

Hlavní výsledky výzkumu

Placené TV mají o 63 % více dětských diváků s pozitivním postojem k sledování televize.

90% rodičů s placenou TV si myslí, že má programy, které jsou vhodné pro jejich dítě, což je o 14 % více než u neplacené TV.

Dvakrát více dětí se domnívá, že placená TV je pro všechny děti.

Pro dětské diváky placené TV jsou výrobky s TV postavami více přitažlivé než pro diváky neplacené TV.

53 % rodičů s placenou televizí rádi kupují svému dítěti výrobky s jeho oblíbenými TV postavami, což je o 18% více než u neplacené TV.

-mav-