Nové sociální sítě zajímají marketéry

středa, 22. února 2012, 08:25 Internet & Mobil MediaGuru

Komunitní web Pinterest přivádí na webové stránky zadavatelů již nyní více uživatelů než Google+, YouTube a LinkedIn. Očekávání vzbuzuje také geolokační Pinwheel.

Úspěch tzv. velké trojky, tedy sociálních sítí Facebook, Twitter a LinkedIn, se v posledních letech snažila napodobit řada více či méně úspěšných komunitních projektů. V poslední době se však objevily dva, které mezi marketéry v zahraničí vzbudily obzvláštní pozornost.

Prvním z nich je komunitní stránka Pinterest, která působí jako virtuální nástěnka nejpopulárnějších obrázků, odkazů a textů. Obsah, který uživatel na tuto sociální síť umístí, se objeví jako tzv. špendlík nejen na vlastní nástěnce ale též na vývěsce příslušné kategorie. Další návštěvníci webu jej pak mohou přešpendlit a tím zvýšit jeho popularitu.

Pinterest umožňuje nejoblíbenější trendy v jednotlivých sekcích nejen vyhledávat a filtrovat, ale v případě odkazů na externí stránky nabízí i rychlé přesměrování, tedy vlastnost zajímavou především stane-li se špendlíkem produkt nabízený internetovým obchodem.

A právě kvůli enormnímu nárůstu návštěvníků přivedených z Pinterestu, si této sociální sítě všimli také marketéři. V množství přivedené návštěvnosti totiž již předčila zavedené weby jako LinkedIn a YouTube či vloni spuštěnou komunitní síť Google+.

Zatímco Pinterest a podobné populární trendy identifikující služby (např. Snip.it) se již dokázaly prosadit, v budoucnost geolokačního projektu Pinwheel marketéři, kteří touží po praktickém využití těchto dosud neúspěšných služeb, prozatím spíše jen tiše doufají. Model fungování ale působí slibně.

Pinwheel totiž na rozdíl od svých předchůdců – na sdílení zaměřenou aplikaci Foursquare, herní Scvngr či slevomatové lokální nabídky doručující Placecast – funguje jako imaginární schránka na vzkazy.

V případě, že se nacházejí poblíž zvoleného místa, si mohou uživatelé Pinwheelu přečíst veřejné vzkazy ostatních stejně jako soukromé zprávy zanechané v dané lokalitě vlastními přáteli. V New Yorku, kde na popularitě rychle nabírající služba odstartovala, si lidé například nechávají doporučení na nejbližší bezplatné toalety, tipy na kvalitní restaurace či různé zajímavosti z okolí.

Obchodní model služby Pinwheel samozřejmě počítá též se sponzorovanými vzkazy reklamních zadavatelů. Za teprve několik týdnů starým projektem stojí lidé, kteří vytvořili Flickr, úspěšný komunitní web pro sdílení fotografií.