Lokalizační služby v mobilech využívá už 19 % Čechů

pondělí, 30. dubna 2012, 04:02 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Z nové studie TNS Aisa vyplývá, že lokalizační služby se přesunují do mainstreamu a rostou nejvíce ze všech mobilních služeb.

Mezinárodní studie Mobile Life od výzkumné agentury TNS Aisa ukazuje, že téměř jedna pětina (19 %) z 6 miliard uživatelů mobilních telefonů již používá lokalizační služby a více než trojnásobek (62 %) to plánuje v dohledné budoucnosti.  V České republice se jedná dokonce o 76 % lidí.

Studie se uskutečnila v 58 zemích na vzorku 48 000 respondentů.

Globálně využívá 46 % lidí lokalizační služby nejčastěji pro mapovou navigaci. Je tu ale rostoucí zájem i v dalších činnostech. 13 % uživatelů sociálních sítí se „čekuje” pomocí služeb Foursquare nebo Facebook Places, což představuje oproti roku 2011 nárůst o 50 %. V České republice se pomocí mobilního telefonu „čekuje“ 9 % lidí.

Globální uživatelé používají lokalizační služby čím dál tím více pro obohacení svého sociálního života. Jeden z pěti lidí (22 %) hledá takto své přátele v okolí. Čtvrtina používá tuto technologii, aby nalezla blízkou restauraci nebo zábavní podnik (26 %), popřípadě takto lidé zjišťují aktuální jízdní řády (19 %). 8 % ji využívá k objednání taxi.

Důvtipní uživatelé lokalizačních služeb zjistili, že sdílením své polohy mohou získat i výhody od značek a obchodníků – potvrdilo se, že jeden z osmi (12,5 %) sdílí svou polohu „výměnou“ za speciální nabídku nebo slevu.

Každý pátý uživatel mobilu (21 %) dále uvedl, že by pro něj byla mobilní reklama zajímavá, pokud by mu byla nabízena dle jeho aktuální pozice.

James Fergusson, Global Head, Digital & Technology Practice TNS,  se k tomu vyjadřuje následovně: „Lidé si uvědomili, že sdílení aktuální pozice je pro ně často spojeno s nějakým typem odměny, ať už se jedná například o slevy nebo zajímavé nabídky. Důležitá je kombinace času a kontextu – lidem dáte nabídku ve chvíli, kdy ji mohou jednoduše využít – to odemyká pro marketéry silný nástroj k preciznějšímu cílení.“

Studie Mobile Life ukazuje nejen stále větší ochotu využívat lokalizačních služeb, ale potvrzuje i to, jak rozdílné jsou základní důvody pro používání LS na jednotlivých trzích. Například v Latinské Americe lidé nejvíce využívají funkci „najít své přátele“ (39 %), oproti tomu v Indii tuto funkci používá jen 11 % lidí. V Severní Americe hledá polohu svých přátel 9 % lidí a v Evropě pak 20 %.

Využívání lokalizačních služeb se po celém světě velmi liší. V technologicky vyspělých a nasycených trzích, jakým jsou např. rozvinuté země Asie, využívá 36% lidí LS k vyhledávání restaurací a zábavních podniků ve svém okolí. V Číně tak činí 17 % a v subsaharské Africe 10 % lidí.

„Tyto regionální rozdíly zdůrazňují význam cílení strategie lokalizačních služeb dle konkrétního trhu. LS nabízí marketérům nebývalou míru cílení a zapojení, ale musí to být provedeno v souladu s tím, jak se chtějí lidé v jednotlivých zemích se značkami spojovat, aby značky nepůsobily příliš dotěrně. Viděli jsme velmi pozitivní efekt v růstu zapojení, věrnosti ke značce a zvýšených prodejích tam, kde to značky udělaly správně,“ doplnil James Fergusson.

Možnost vizualizace některých zjištění naleznete zde.

-kch-