Bubble: Sociální média jsou pro nás výchozím bodem

čtvrtek, 03. května 2012, 15:12 Internet & Mobil Kateřina Straková

Lukáš Kořínek a Adam Reinberger hovoří o tom, co hýbe světem sociálních médií a jejich novou agenturou Bubble.

Před nedávnem se Vaše agentura Phomedia přejmenovala na Bubble. Proč jste se rozhodli ke změně a většímu zviditelnění po třech letech své existence?

Lukáš Kořínek: O Bubble jsme poprvé začali uvažovat už v roce 2007, ale již tehdy jsme věděli, že přijít s podobným konceptem agentury bude vyžadovat důkladnou přípravu. Máme ambici edukovat a pro pozici, kterou si chceme vybudovat na trhu, potřebujeme mít za sebou dobré reference, spokojené klienty a nějaké výsledky. Zároveň jsme se snažili vybudovat tým lidí se širokým záběrem. Nehledáme lidi na přesně danou pozici, ale spíše talenty, kteří umí kvalitně dělat více věcí najednou.

Adam Reinberger: V dnešní době jde spíše o to si svoji pozici vymyslet. Když nás osloví někdo s tím, že umí něco zajímavého, co nás může posunout dál, rádi s ním navážeme spolupráci. Co se týče klientů, neděláme si iluzi, že by teď všichni sledovali Bubble na internetu, ale předtím jsme měli vždy práci jen na základě doporučení. Nyní jsme přesvědčení, že klienti si nás budou vybírat i na základě prezentace našich výsledků.

Bubble se prezentuje jako social media agentura. Nehodláte její záběr postupně rozšiřovat?

AR: Lukáš prozatím trvá na vymezení „social media agentura“, ale osobně si myslím, že náš tým by bez problémů mohl konkurovat jakékoliv digitální agentuře. Podle mého oblíbence Garyho Vaynerchuka je zbytečné bavit se o sociálních médiích jako o oddělené kategorii, protože ta jsou pouze popisem toho, jak dnes funguje internet.

LK: Myslím si, že teď máme vše připravené na další vývoj do blízké budoucnosti. I proto se neprezentujeme pouze v sociálních médiích, ale máme i vlastní webové stránky, které jsou k dispozici jak v mobilní verzi, tak i ve verzi na iPad. Nechceme být klasickou digitální agenturou, naším cílem je pracovat s komunitami napříč všemi médii. Sociální sítě jsou výchozí bod a postupně se posouváme dál a dál.

Proč jste si vybrali pro svou novou agenturu název Bubble? Nebojíte se negativních konotací, které tento název může vyvolávat?

LK: Název Bubble jsme vymysleli již před 3 lety a od té doby s ním pracujeme. Pro nás to symbolizuje především to, že vším, co děláme, se se snažíme odlišovat od ostatních. Chceme mít svůj vlastní styl. Je to také odvozeno od sociálních médií, které jsou trochu svět sám o sobě.

AR: Pro mě osobně byl název Bubble trochu těžší oříšek na skousnutí, protože jsem připravoval texty na web, ve kterých jsem musel tento význam Bubble vystylizovat. Obavy z negativních konotací se zatím neprojevily, i když samozřejmě nejsme tak naivní, abychom si mysleli, že si z toho lidi nedělají legraci. Nicméně hlavní je, že je to kontroverzní a že je to vidět.

Na vašich webových stránkách máte k dispozici případové studie vašich projektů, což je ve srovnání s ostatními českými agenturami celkem ojedinělé. Proč jste se k tomu rozhodli?

AR: Případové studie odpovídají laťce, kterou jsme si nastavili. Většina ostatních agentur jako referenci uvádí pouze logo firmy. Nám přijde mnohem zajímavější uvádět nejen, pro koho jsme pracovali, ale i co jsme pro ně dělali. Aby si ostatní klienti udělali obrázek, co přesně za tou referencí stojí.

LK: Během těch tří let jsme vytvořili mnoho kampaní a prozatím jsme uveřejnili prvních 13. Další budeme postupně doplňovat. U každé případové studie uvádíme jak brief, tak popis realizace, aby každý viděl, jakým způsobem jsme se k našim výsledkům dostali, a mohl si porovnat svá očekávání.

Neměli jste s uváděním případových studií nějaké problémy se svými klienty?

LK: Zatím ne, naopak máme na naše případové studie pozitivní feedback. Vše, co na web dáváme, představuje naše vědomosti a know-how k sociálním kampaním. Svým způsobem to je i další promo v rámci připravené kampaně, které se šíří dál, a to jak po sociálních sítích, tak i mezi lidmi.

Jak se chcete dále vymezit vůči konkurenci?

AR: Základní věcí je, že chceme, aby naší nejlepší případovou studií byla Bubble. I z toho důvodu jsme se rozhodli všechno udělat ručně, abychom klientům ukázali, že všechno, co děláme, je originální ruční práce. Vymezujeme se k přísloví: „Kovářova kobyla chodí bosa“ tím, že naše kobyla rozhodně bosa chodit nebude.

LK: Pro nás je při práci nejdůležitější navození přátelského vztahu s našimi klienty. Náš client service si klienti chválí, protože se snažíme pro ně dělat maximum, nejsme limitováni pracovní dobou a vycházíme jim vstříc, a to i proto, že jejich značky bereme jako svoje vlastní.

V některých svých kampaních využíváte tzv. ambasadory. Jak tato spolupráce probíhá?

LK: Ambasadory vyhledáváme primárně v rámci jejich dlouhodobých aktivit ve spojitosti se spravovanou značkou. Vybíráme ty nejzajímavější a navážeme s nimi pravidelný kontakt. Snažíme se je zapojit do přípravy projektů tak, aby měli přístup k informacím a mohli nám pomoci odkomunikovat nové zprávy. Vedle toho začínáme připravovat i různá offlinová setkání, která propojujeme s online aktivitami.

Jakým způsobem bojujete proti profesionálním hráčům?

LK: Hlavně se snažíme naše hry neustále vylepšovat. Ty, které se dělaly před půl rokem, byly založeny na principu klikání, takže když někdo hru rozšířil a zapojil co největší počet hráčů, vyhrál. My jsme pak měli do aplikace příchody například z Asie, které byly relativně krátké a ve skutečnosti zcela bezcenné. Proto jsme hry obohatili o další principy a soutěžní mechaniky. Je potřeba přiznat, že traffic je díky tomu nižší, nicméně získáme tím skutečně aktivní uživatele, kteří značce reálně začínají fandit, sledovat ji a nečekají pouze na další soutěž.

Musíte v rámci svých kampaní řešit i krizovou komunikaci?

AR: Dnem i nocí, je to práce, která nikdy nekončí. Často se nám stává, že ve dvě ráno musíme řešit nějakou krizi. Klienta v takovou dobu samozřejmě nemůžeme otravovat, takže první krok je na nás. Musíme onoho uživatele co nejdříve kontaktovat a začít jeho problém řešit, a to buď přes zprávu na Facebooku, nebo e-mailem či telefonem. V drtivé většině případů jsme vše schopni vyřešit sami, ale samozřejmě máme i takové scénáře, abychom měli dostatek času pro zapojení klienta. Tyto scénáře jsou zpravidla k nalezení v manuálu krizové komunikace, který s klienty společně připravujeme. Vždy, když se nějaká krizová situace objeví, řešíme ji okamžitě, abychom zamezili dalšímu rozšíření. Je takřka pravidlem, že stěžovatel se díky tomu, jak jsme se o něj jménem dané značky postarali, změnil v jejího nejvěrnějšího fanouška.

Co když však někoho nezajímá řešení, jen chce vyvolat problém, například někdo od konkurence?

LK: Pak se vyplatí odpovídat: Děkujeme za názor a k situaci přistupovat s nadhledem. Vše, co děláte, prezentuje značku před dalšími lidmi, ve všech případech musíte být hlavně slušní a nenechat se vyprovokovat.

AR: Základní pravidlo v této situaci je samozřejmě nenechat se vyprovokovat a být slušný za všech okolností. Nikdy se nesmí stát, že bychom toho člověka poslali do háje.

Na čem právě teď pracujete?

LK: Nyní připravujeme aktivaci pro klienta Jameson v rámci filmového festivalu v Karlových Varech. Pracujeme na novém projektu, který bude vytvářet prostředí pro dlouhodobou aktivaci uživatelů v rámci stanoveného tématu. Zároveň znovu integrujeme propojení online a offline světa. Součástí budou i aktivity přímo během filmového festivalu v Karlových Varech, o nichž budeme informovat na Facebooku, Twitteru nebo Foursquare. Většina akcí se odehraje ve stanu Jameson Festival Lounge, kde proběhne i slavnostní vyhlášení Facebook projektu, které budeme live přenášet online.

AR: Na tomto příkladu je vidět, že se především snažíme o komplexní činnost, dlouhodobě strategická řešení a ne pouze o správu stránek během několikaměsíční kampaně.

Vaše agentura je připojena na různé sociální sítě, ve výčtu tam však chybí Pinterest. Co si o této novince myslíte?

LK: Pinterest nás nesmírně baví. Zatím pro něj však hledáme samostatný speciální obsah, nechceme totiž obsah jen kopírovat z jednoho sociálního média do druhého. Snažíme se pokaždé vymyslet něco unikátního. Například pro Facebook jsme připravili cover ve formě powerpointové prezentace, na Twitter dáváme zajímavé informace o sociálních sítích a životě naší agentury.

A co říkáte na možnosti F-commerce neboli obchodování na Facebooku?

LK: Je to vhodný způsob, jak upozornit na prodejní akce různého druhu. Například my jsme využili Facebook a Twitter k rozšíření informace o nové pobočce Apple na Chodově, která se otevírala o 14 dní později než ostatní. I přes to a přes tuhé mrazy přišlo na otevření více než 350 lidí a prodejna během prvního dne udělala obrat ve výši 2 milionů Kč.

Pozorujete v sociálních médiích nějaké trendy?

AR: Osobně současný trend sleduji v tom, že uživatelé začínají více navštěvovat tematicky zaměřené stránky, kde hledají kvalitní obsah. Na Facebooku jim začíná vadit to, že valná většina obsahu je ve skutečnosti vůbec nezajímá. Na to odpovídá například Lady Gaga se svou vlastní sociální sítí, což může být právě tím pravým krokem do budoucna. Nebo to ukazuje i vzestup obliby MySpace, který před nedávnem odkoupila skupina investorů od Rupperta Murdocha za 6 % původní ceny  z prodeje v roce 2005. Od té doby s ním udělali kus práce, protože konečně pochopili, že MySpace je především o hudbě, kde se mohou prezentovat hudební skupiny a kde mohou lidi poslouchat hudbu. V současnosti rostou každým dnem o 40 tisíc nových uživatelů denně.

A co říkáte na narůstající propojení sociálních médií s televizí, což se nyní děje ve Velké Británii?

AR: To je pro nás doba zaslíbená. Čím dřív nastane chvíle, kdy budou lépe srovnatelné televizní GRPy s těmi onlinovými, povede to mimo jiné i k navyšování rozpočtu v onlinu. Spojení těchto dvou mediatypů je naprosto logické a do budoucna určitě přinese skvělé věci. Naopak za velký problém považuji, že teď ve Velké Británii soud rozhodl, že bez souhlasu uživatele ho nebude možné trackovat na internetu pomocí cookies, což představuje nebezpečný precedens, který bude neuvěřitelně nepříjemný pro celý mediální svět.