Deníky zastavují pokles čtenosti, bulvár ale klesá

čtvrtek, 10. května 2012, 10:48 Tisk MediaGuru

Nové výsledky Media projektu naznačují stabilizaci čtenosti u nebulvárních deníků, naopak u bulvárních je čtenost nižší.

Čtenost celostátních deníků byla za období posledního loňského čtvrtletí a prvního letošního čtvrtletí v meziročním srovnání nižší, přesto srovnání s předcházejícím měřeným obdobím (2. pololetí 2011) naznačuje stabilizaci počtu čtenářů tuzemských deníků. Vyplývá to z výzkumu Media projekt, jehož nová data byla ve čtvrtek zveřejněna.

V meziročním srovnání i v mezikvartálním srovnání nejvíce poklesly bulvární deníky. Přestože Blesk je stále jediným českým deníkem s čteností na vydání vyšší než 1 mil. čtenářů (1,244 mil.), oproti stejnému loňskému období klesla jeho čtenost o 99 tis. čtenářů (-7 %). O více než 9 % se meziročně snížila čtenost druhého bulvárního deníku Aha!.

Naopak některé zpravodajské deníky vykazují zlepšenou čtenost. V meziročním srovnání to platí pro Lidové noviny a zejména pro Hospodářské noviny, které jako jediné měly lepší čtenost než v uplynulém měřeném období a než v předešlém loňském období.

Druhý z nejčtenějších českých celostátních deníků, MF Dnes, zastavil pokles čtenosti  - mírné meziroční snížení je v rámci statistické chyby.

Přestože regionální deníky Deník meziročně klesly o necelých 60 tis. čtenářů (souhrnná čtenost všech Deníků), oproti minulému měření si polepšily a také jim se podařilo zastavit pokles čtenosti. Nejvíce si polepšil Deník ve středních Čechách a v Praze, což jej vyneslo na pozici nejčtenějšího regionálního deníku.

Čtenost deníků (čtenost na vydání v tis.), 1.10. 2011-31.3. 2012

Zdroj: Media projekt, Unie vydavatelů, SKMO, Gfk Czech, Median

Vývoj čtenosti deníků (v tis.), 2010-2012

Zdroj: Media projekt, Unie vydavatelů, SKMO, GfK Czech, Median

-mav-