Facebook začal odmazávat falešné fanoušky

pondělí, 01. října 2012, 09:18 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť napravuje situaci poté, kdy v létě přiznala, že registruje 83 milionů falešných účtů. Úbytky fanoušků se u některých stránek počítají ve statisících.

Facebook ale není v otázce falešných účtů rozhodně jedinou sociální síti, která má pomyslné máslo na hlavě. Kvůli své velikosti však přitahuje nejvíce pozornosti, a to jak marketérů, tak mainstreamových médií.

V reakci na letní reportáže BBC a dalších světových médií teď Facebook začal s pročišťováním počtu příznivců facebookových stránek.

Úbytky fanoušků jdou u některých stránek do statisíců, například příznivců Texas Holdem Poker ubylo v jeden den 198 344. Hra CityVille zase rázem přišla o 72 631 fanoušků. Ačkoliv absolutní čísla vypadají hrozivě, ve skutečnosti jde o cca 0,3 %, respektive 0,2 procent celkového počtu příznivců.

Odhalování falešných uživatelů tak podle některých odborníků musí Facebook ještě zintenzivnit. Představitelé sociální sítě samotné přitom očekávají, že vymažou přibližně 1 procento všech „lajků“, tedy příznivců, kteří u příslušné stránky stiskli tlačítko „To se mi líbí“.

Kvůli aféře již sociální síť také zlepšila svá bezpečnostní opatření a uvádí, že na potenciálně falešné fanoušky se nyní speciálně zaměřuje celá jedna část jejího systému.

Negativní zkušenosti má v této oblasti také Twitter. Podle Barracuda Networks, americké firmy specializující se na bezpečnost na internetu, na druhé největší světové sociální síti doslova kvete obchod s neexistujícími fanoušky. Od některých překupníků tak lze zakoupit až 150 tisíců followerů, přičemž průměrná cena se podle firmy pohybuje na 18 dolarech za tisícovku příznivců a den.

-lmr-