Největší přehmaty a skandály světových médií

neděle, 11. listopadu 2012, 17:34 Tisk, TV MediaGuru

Generální ředitel BBC George Entwistle odstoupil, když televize nepravdivě obvinila bývalého konzervativního politika ze zneužívání dětí.

Výběr mediálních skandálů, které v posledních 30 letech způsobilo lživé či nepřesné zpravodajství, nebo neprofesionální chování novinářů.

Duben 1981

Autorka The Washington Post Janet Cooková přiznala, že si kompletně vymyslela příběh o osmiletém Jimmym závislém na heroinu, za který dostala Pulitzerovu cenu.

Srpen 1984

Německý týdeník Stern zveřejnil zfalšovaný deník nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Falešný deník poskytl Sternu jeho někdejší spolupracovník Gerd Heidemann, který údajně za materiál inkasoval od týdeníku asi 600.000 dolarů.

Únor 1993

Americká stanice NBC News přiznala, že v pořadu Dateline NBC použila výbušniny a hořlaviny, aby zvýraznila nebezpečí samovznícení nákladních aut General Motors při dopravní nehodě.

Květen 1998

Reportér amerického časopisu New Republic Stephen Glass byl konkurenčním magazínem Forbes usvědčen, že si kompletně vymyslel příběh patnáctiletého hackera, který naboural systém velkého podniku, jenž mu následně nabídl práci.

Červenec 1998

Televizní stanice CNN se omluvila Pentagonu za reportáž, podle které armáda USA údajně používala v průběhu války ve Vietnamu proti dezertérům nervový plyn.

Květen 2000

Vydavatelství Süddeutsche Zeitung propustilo šéfy přílohy, kteří v magazínu publikovali vymyšlené rozhovory hollywoodského spolupracovníka Toma Kummera. Ten přinesl například interview se Sharon Stoneovou či Ivanou Trumpovou.

Duben 2003

Britská televizní stanice Sky News přiznala, že reportáž natočená Jamesem Forlongem, v níž stál na ponorce Splendid v momentu, kdy odpalovala raketu na Irák, byla fotomontáží. Forlong, který byl nucen odejít, později spáchal sebevraždu.

Květen 2003

Reportér The New York Times Jayson Blair rezignoval na základě prokázaného obvinění, že si vymýšlel citáty a detaily v nejméně 36 svých článcích. V důsledku skandálu pak rezignovali i dva vedoucí pracovníci listu Howell Raines a Gerald Boyd.

Leden 2004

Redakce USA Today oznámila, že reportér Jack Kelley byl vyhozen pro falšování svých textů. Autor, který byl v minulosti adeptem Pulitzerovy ceny, obvinění odmítl. Kvůli skandálu odstoupila šéfredaktorka listu Karen Jurgensenová.

Leden 2004

Šéf BBC Gavyn Davies rezignoval na základě zprávy soudce Briana Huttona. Podle něj BBC neměla dostatečně podložené informace o tom, že britská vláda zveličovala nebezpečí iráckých zbraní hromadného ničení, aby ospravedlnila válku.

Září 2004

Televize CBS se omluvila za to, že v pořadu zkoumajícím působení prezidenta George Bushe v Národní gardě v době vietnamské války použila dokumenty, u nichž si nebyla jistá pravostí. Na základě vyšetřování přišli o práci čtyři novináři.

Květen 2005

Týdeník Newsweek stornoval článek o údajném znesvěcení islámské svaté knihy - koránu - v zajateckém táboře na Guantánamu. Článek, který vyvolal protesty v islámských zemích, se zřejmě zakládal na svědectví zdroje, který se mohl mýlit.

Srpen 2006

V Británii vypukl skandál v kauze odposlouchávání telefonů celebrit, politiků a obětí trestných činů tamním bulvárním nedělníkem News of the World (NoW). Na základě toho o funkci přišlo několik vedoucích pracovníků i uplácených policistů. Loni vydavatel a mediální magnát Rupert Murchoch uzavřel existenci NoW.

Listopad 2012

Nepravdivé obvinění bývalého konzervativního politika ze zneužívání dětí se stalo osudným pro generálního ředitele BBC George Entwistlea, který kvůli aféře odstoupil. Pověst BBC utrpěla také po říjnovém provalení aféry kolem údajné pedofilie jejího někdejšího moderátora Jimmyho Savilea.