The Sun už není nejčtenější, předběhl ho magazín Tesca

úterý, 27. listopadu 2012, 00:02 Tisk MediaGuru

Čtrnáctideník obchodního řetězce Tesco překonal ve čtenosti bulvární deník Sun a spustil tak diskuze o rostoucím významu content marketingu.

Nejčtenější tiskovinou ve Velké Británii již nejsou klasické noviny a magazíny. Bulvární deník The Sun ztratil prvenství ve prospěch magazínu obchodního řetězce Tesco.

Tabloid sice díky své periodicitě stále zasáhne více čtenářů, podle aktuálních výsledků výzkumu čtenosti však má jedno číslo Tesco Magazine 7,2 milionů čtenářů, zatímco zmiňovaná publikace Ruperta Murdocha o více než sto tisíc osob méně.

Tesco úspěchem svého čtrnáctideníku distribuovaného pomocí sítě svých obchodů ukázalo na sílu masové distribuce a mimoděk tak přidělalo vrásky na čele vedení tradičních vydavatelství. Těm na britských ostrovech, stejně jako jinde v Evropě, klesá čtenost. Prokáže-li se nyní, že model vlastního média je životaschopný a pro inzerenty ekonomicky výhodnější, mohou tradiční média přijít o značnou část mediálních investic.

V Británii jsou totiž brandované magazíny oblíbeným způsobem marketingu nejen v retailu, kde vlastní tiskovinu nabízí všichni relevantní hráči na trhu. Populární jsou přitom i speciální orientované firemní časopisy. Třeba jen magazín British Airways zaměřený na byznys a ekonomiku dosahuje čtenosti 1,4 milionu osob.

S rostoucí čteností lze předpokládat posun ve spotřebitelském vnímání těchto tiskovin od pouhých slevových letáků k zajímavému a užitečnému obsahu. Důležitost správného nastavení obsahové strategie je proto nasnadě. Většina firem přesto přiznává, že si právě v této oblasti neví rady.

Ve zprávě americké agentury Curata, která shrnovala nejčastější nástrahy content marketingu, celých 69 procent dotázaných marketérů přiznalo, že mají problémy s vytvářením původního zajímavého a kvalitního obsahu. Necelá čtvrtina si neumí poradit s efektivní distribucí obsahu a 12 % má obtíže zasadit content marketing do celkové marketingové strategie značky.

-lmr-