Šéfredaktoři MFD a LN: O rozhovory se Zemanem usilovat nebudeme

čtvrtek, 14. března 2013, 11:07 Tisk MediaGuru

Šéfredaktoři deníků MF Dnes Robert Čásenský a Lidových novin Dalibor Balšínek nebudou usilovat o rozhovory s Milošem Zemanem.

Šéfredaktoři deníků Mladá fronta DNES Robert Čásenský a Lidových novin Dalibor Balšínek se v krátkých anketních otázkách pro MediaGuru.cz vyjádřili k nedělnímu výroku nového prezidenta Miloše Zemana v diskusním pořadu Partie televize Prima. V něm Zeman řekl, že oběma deníkům nebude dávat bilanční rozhovory, důvod ale neuvedl. Prohlásil, že jinak neodmítne nabídku veřejných sdělovacích prostředků na rozhovory, jejichž prostřednictvím by skládal občanům účty ze své činnosti. Zeman oba deníky kritizoval také v době předvolební prezidentské kampaně.

Šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek vidí za odmítavým postojem nového prezidenta k oběma deníkům obavu z kritiky a záměrnou snahu snížit relevanci médií, která mohou být vůči prezidentovi kritická. Šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský o důvodech prezidentova rozhodnutí nechce spekulovat, naznačuje ale, že před volbami se Zeman prezidentských debat pořádaných deníkem účastnil, jeho postoj se změnil po volbách.

Odpovědi obou šéfredaktorů přinášíme v kompletním znění


Jak si výrok nového prezidenta o neposkytnutí bilančních rozhovorů deníkům MF Dnes a Lidové noviny vykládáte?

Robert Čásenský (RČ): Na skutečný výklad tohoto výroku by bylo třeba se zeptat Miloše Zemana. Já jen doufám, že za tím není snaha vyhýbat se případným kritickým otázkám ze strany našich redaktorů.

Dalibor Balšínek (DB): Je to jednoznačně snaha o snížení relevance médií, která mohou byt vůči novému prezidentovi kritická. Z tohoto postoje je zřejmé, že prezident se jí obává. 

Domníváte se, že výrok souvisí s vyjádřením vaší podpory Zemanova protikandidáta v prezidentské volbě?

RČ: Nechci spekulovat o tom, co nemohu vědět přesně. Pravdou je, že před volbami se Miloš Zeman účastnil obou našich předvolebních debat, jakož i série rozhovorů s kandidáty. Okamžikem zvolení se jeho postoj změnil.

DB: Ne, je to snaha proaktivně oslabit případnou kritiku či odhalení. 

Jak se MF Dnes / Lidové noviny postaví k pokrývání témat souvisejících s Milošem Zemanem?

RČ: Naprosto věcně. Úplně stejně, jako k pokrývání témat souvisejících s jakýmkoli jiným veřejným činitelem.

DB: Postoj Lidových novin se nijak měnit nebude a LN se k Miloši Zemanovi budou chovat stejně jako k jakémukoliv jinému politikovi či veřejnému činiteli.

Budete i přes tento výrok usilovat o rozhovory s Milošem Zemanem?

RČ: Neřekl bych, že usilovat, to určitě ne. Pokud nám nějaký politik chce poskytnout rozhovor a má v daný okamžik co říci, připravíme se pokaždé na rozhovor tak, jak je třeba.

DB: Usilovat je silný výraz. Když uznáme, že rozhovor s Milošem Zemanem může být zajímavý pro čtenáře, tak ho požádáme. Je jeho věcí, zda k němu přistoupí, jak je v minulosti poskytoval. Existence Lidových novin nijak nezávisí na rozhovorech s Milošem Zemanem.

-mav-