Nastupující trendy v sociálních sítích

úterý, 02. dubna 2013, 13:50 Internet & Mobil MediaGuru

Co nového přináší v těchto dnech komunikace v sociálních médiích a jak změn co nejlépe využít pro své účely?

S konferencemi zaměřenými na sociální média se v posledních letech roztrhl pytel. Spousta z nich je ale většinou pořád o tom samém. Jak zvýšit počet fanoušků, jakým stylem komunikovat či má-li smysl i něco jiného kromě Facebooku. My vám ale přinášíme pár nových trendů, které v budoucnu mohou konečně oživit nejen konference, ale také zatím poměrně jednosměrný sociální svět.

Budoucnost je v obrazu

V roce 2012 se velké změny a inovace děly hlavně kolem sítí Instagram a Pinterest. Odborníci se shodují v tom, že i v těch příštích bude zárukou úspěchu fotografie a video. Pokud tedy vaše značka zatím nemá svůj Youtube kanál, rychle se do něj pusťte. Jestli ale neholdujete příliš dlouhým videím, i tady se nabízí nová možnost. Od té doby, co Twitter představil aplikaci Vine, se s podobnými vychytávkami objevilo i mnoho dalších. Jedná se o novou formu sdílení videa přes Twitter. Zajímavé na tom je, že na celý příběh má uživatel jen šest vteřin. Podle tvůrců tak budou vznikat kvalitnější videa. Když máte jen pár vteřin, pokusíte se vtěsnat do obrazu jen to nejdůležitější. Na krátké marketingové sdělení to může klidně stačit. Navíc vás uživatelé spíš nebudou vnímat jako otravné, a bude dynamické. I proto v něm prognostici vidí velký potenciál marketingu. 

V tomto případě tedy platí, že ne všechny hranice jsou na škodu. V zahraničí je aktuálně tato myšlenka jednou z nejdiskutovanějších. Pokud by vám aplikace od Twitteru nevyhovovala, na internetu je k mání několik dalších. Kromě obrázků či zpráv můžete krátká videa posílat i přes službu Poke od Facebooku, kterou představil koncem loňského roku. Dále třeba Viddy, SocialCam, Strum či Snapchat. Všechny se věnují videím a mají proto potenciál do budoucna.

Náctileté Facebook nebaví

Dříve či později to muselo přijít. Na trhu je sociální síť, která posbírala nejlepší nápady z Facebooku, Twitteru, Tumbrl a Instagramu. Je jí Pheed z dílny tvůrce O.D. Kobo. Po uvedení na trh začala trhat rekordy, na Apple Appstoru je dokonce na prvních příčkách. Zatím je známá hlavně v USA a milují ji náctiletí uživatelé. Jeho výhodou je prý paradoxně jednoduchost a mnoho funkcionality. Uživatelé přes něj mohou sdílet video, fotky, audio nebo třeba vysílat živě. Pro ty s podnikatelským duchem nabízí také možnost, jak si vydělat. Pokud si uživatel myslí, že jeho sdílený obsah má velký potenciál, může jej také prodávat. Platí se za zhlédnutí nebo za sledovanost za měsíc a výdělek si dělí se sítí. Pheed umožňuje i přidání vlastního loga jako potvrzení autorství.

Chcete interakci, tweetujte živě

Ačkoliv zahraniční vývojáři už kombinují nové sítě, mnoho marketérů neumí pořád přijít na klíč těm „starým“. U nás sice pořád vévodí Facebook, ale začínáme se otevírat konečně více i Twitteru či LinkedIn. I když samotní tvůrci Twitter označují spíše za informační síť než sociální. Mezi její nejaktivnější uživatele patří například Britové. A ti také radí. „Uvědomte si, že Twitter je skvělým místem na reálnou diskusi.“  Stačí se zajít podívat na některou z britských konferencí. V publiku najdete hned několik lidí, kteří konferenci přímo přepisují na Twitter, nebo komentují slova přednášejícího. Mnohdy mu přednášející odpovídá přímo během diskuze. A to je také klíč k dalším fanouškům. Ať už B2B, nebo B2C sektor, musíte vystihnout událost, která se právě děje a komentovat, komentovat, komentovat. Ve Velké Británii to velmi dobře funguje během přímých přenosů v televizi. A hned se k vám dostane o pár fanoušků víc. Stačí je jen hledat tam, kde právě jsou a dělají to, co je zajímá.

Autorka textu: Lenka Tinková