Vydavatelé věří v budoucnost placeného onlinu

čtvrtek, 04. dubna 2013, 10:34 Internet & Mobil MediaGuru

Čeští vydavatelé připouštějí, že stále vymýšlejí, jaký obsah čtenářům na internetu nabídnout, aby ho mohli zpoplatnit.

S přibývajícími zahraničními tituly, které ohlašují zpoplatňování svých informací na internetu, se téma  online plateb objevuje i u českých vydavatelů. Uvědomují si ale, že situace v Česku je odlišná a že informace, které jsou teď na internetu zdarma, už zpoplatnit nemohou.

Poté, co zavedení placeného obsahu na internetu oznámily téměř všechny hlavní americké deníky a podobným směrem se vydávají i britské deníky, přistupují k zpoplatňování online obsahu i bulvární deníky. Největší britský bulvární deník The Sun v minulém týdnu zveřejnil, že od srpna zavede tzv. placenou zeď (paywall). Zavedení platby za obsah chce spojit s prvním vysíláním zápasů nejvyšší britské fotbalové ligy Premiere League, na kterou získal The Sun práva.

Podobným krokem se chce letos vydat i největší německý bulvární deník Bild ze skupiny Axel Springer. Také onlinová verze deníku Bild.de má být letos zpoplatněná a rovněž i Bild chce exkluzivně na webu přinášet souhrny z německé Bundesligy, na které získal práva jak pro web, tak pro mobil, a to pro ročník 2013/2014.

Tuzemský deník Blesk, jehož je Axel Springer polovičním vlastníkem, se zatím k zpoplatňování nechystá, přesto ředitel skupiny Pavel Šafr naznačuje, že téma placení na internetu je ve vydavatelství stále tématem živým. „Obecný trend musí jít tímto směrem. U nás to ale zatím není ve fázi razantního přistoupení,“ uvádí.

Také ředitel Lidových novin Dalibor Balšínek je přesvědčen, že k zpoplatnění online obsahu dojde nakonec i v Česku. „Jsem přesvědčený o tom, že k placenému obsahu na webu budoucnost směřuje. Současný obsah, který na webech je, se zpoplatnit nedá, ale může se vymyslet nový typ obsahu, který se zpoplatnit bude moci. A bude to fungovat,“ myslí si.

To, že stávající obsah na webech půjde zpoplatnit jen stěží, si myslí i generální ředitelka vydavatelství Vltava-Labe-Press Jitka Bosáková. O placeném obsahu a placených produktech ale vydavatelství uvažuje a počítá s ním pro některé dílčí projekty. To je aktuálně případ interaktivního webu Vzpomínej.cz, který je součástí skupiny VLP, a kde vedle volného obsahu budou i části vkládané za poplatek.

-mav-