Kamenné obchody slouží stále víc jako showroom

čtvrtek, 30. května 2013, 06:50 Internet & Mobil MediaGuru

Kamenné prodejny mají stále větší konkurenci v online nakupování a podle německé studie se z nich pomalu stávají showroomy.

Těžké časy prý čekají na (nejen) německé kamenné obchody. Zákazníci si do nich totiž stále častěji chodí pouze pro informace, nakupují však raději on-line. Dokládá to studie poradenské firmy SMP AG. 81% dotázaných se totiž navzdory pevnému rozhodnutí učinit nákup nejdříve rozhoduje, zda nakonec danou věc nekoupí on-line.

Jiná studie, tzv. TNS Infratest, navíc dokládá, že on-line nákupů přibývá s rostoucím množstvím chytrých telefonů.  Navíc jsou zákazníci v případě kamenných obchodů ještě více „nevěrni“ jedné prodejně, než je tomu u e-shopů. Fritze von Berswordt, autor studie Cross-Channel-Performance-Index (CPX) , kterou SMP provádí každým rokem, je toho názoru, že se běžné prodejní sítě pomalu mění v showroomy. Zákazníci si zboží prohlédnou, vyzkouší, v případě spotřební elektroniky či sportovního vybavení navíc využijí poradenské služby ze strany prodejního personálu.

Nejvíce trendem on-line nákupů trpí obchody s indentickým zbožím. Naopak specializované obchody, které zároveň slouží i jako výdejna zboží z e-shopu, mají velkou naději na přežití. O své zákazníky z ulice musí nejvíc usilovat řetězce s elektronikou.

Celých 60 % zákazníků řetězce prodejen Media Markt se v případě dalšího nákupu rozhoduje pro e-shop či jinou konkurenční prodejnu. Koupěchtivé zákazníky však ztrácejí také obchodní domy jako Kaufhof či Karstadt (oba ztrácejí zhruba 50 % dosavadních zákazníků). „Právě široká paleta zboží, cenově snadně srovnatelného, dělá z maloobchodníků snadné oběti on-line prodeje”, míní von Berswodt. Silnější pozici zastávají módní řetězce jako Deichmann, C&A,  H&M  či S.Oliver, u nichž se procento nestálých zákazníků pohybuje mezi 30 až 40 %.

Na co by tedy mohly kamenné prodejny zpět nalákat kupující? „Na odpovídající sortiment v různých velikostech, konkurenceschopné ceny a kvalitní, dobře dostupný servis,” říká autor studie.

Rozhovory probíhaly s více jak 2200 respondentů, na průzkumu se podílela také společnost pro výzkumu veřejného mínění Innofact.

-mpl-