ČT Art rozdělí týden do pravidelných bloků

středa, 17. července 2013, 10:15 Aktuality MediaGuru

Nový kulturní program ČT Art rozdělí týden do pravidelných programových bloků. Svůj čas budou mít divadelní a operní představení, dokumentární filmy, kulturní magazíny i artové filmy. Nový program dnes novinářům v kavárně v centru Prahy představili zástupci České televize.

ČT Art bude od konce prázdnin vysílat každý den od 20:00, kdy má střídat nový dětský kanál Déčko. Ten byl podle vedení televize také u zrodu nové stanice, jelikož bylo nutné najít odpověď na otázku, co vysílat ve večerních hodinách. Podle výkonného šéfa Tomáše Motla má ale především nabídnout další prostor pro kulturní pořady, které dosud měly své místo zejména na ČT2.

ČT Art bude každý den plnit několik hodin hlavního vysílacího času. „Je to kombinace původní tvorby, akvizic nakoupených v zahraničí a toho nejlepšího, co nabízí archiv," řekl Motl. Hlavní vysílací čas podle něj představuje především „tlak na kvalitu”, program navíc prý není zaměřený na sledovanost, ačkoli svého diváka má. „Je to divák náročný, ale pokud s ním hrajete fér, je věrný," dodal šéf nového kulturního kanálu.

Vysílání každý den bude začínat zpravodajským pořadem Události v kultuře, na který volně naváže kritická diskuse Artefakta. Po nich mají následovat pravidelná „okna". V pondělí půjdou divadelní či operní představení, v úterý výběr koncertů nejzajímavějších pop-rockových kapel, ve středu to budou kulturní magazíny jako Artimx, Třistatřicettři či nový Monoskop. Ve čtvrtek na obrazovkách dostanou prostor dokumentární filmy, v pátek má být na programu to nejlepší z hudebních cyklů a v sobotu komponované večery. Závěr týdne má patřit magazínu Divadlo žije, po kterém budou následovat evropské a světové filmy, a to výhradně s titulky.

Inspirací ČT Art byla například německo-francouzská stanice Arte, se kterou má veřejnoprávní televize v budoucnu podepsat takzvanou asociační dohodu. K dalším zdrojům inspirace podle ČT patří například polská TV5, ZDF Kultur či kulturní Mezzo.

Do budoucna by se podle vedení televize možná změní podíl produkce pořadů, který je dosud necelá polovina původní tvorby, asi čtvrtina pořadů ze zahraničí a zhruba třetina z archivu. Uvažuje se také o rozšíření vysílání na celý den.

-čtk-