Bannery uživatele chytrých telefonů příliš nezaujmou

úterý, 13. srpna 2013, 10:05 Internet & Mobil MediaGuru

Slevové a QR kódy fungují na mobilech lépe než reklamní bannery, ukázala mezinárodní studie.

Propagace přes mobilní telefony se stává stále účinnějším nástrojem. Důkazem mohou být výnosy z mobilní reklamy Facebooku, které dokázaly podržet firmu a pomohly jí dosáhnout zisku 333 milionů dolarů. Jaký druh reklamy je ale pro mobily nejvhodnější? Co zákazníky nejvíce zaujme? Na to hledala odpovědi mezinárodní studie Mobile Experience Study.

Agentura Initiative se již tradičně rozhodla udělat průzkum mezi 13000 aktivními uživateli smartphonů od 18 let do 54 roků ze všech částí světa – Austrálie, Brazílie, Číny, Francie, Německa, Indie, Itálie, Ruska, Jižní Koreji, Švédska, Británie i USA. Agenturu zajímalo, jakým způsobem lidé používají své mobilní telefony, a tedy jakým nejefektivnějším způsobem je může marketér zasáhnout, jak se může dopracovat ke své cílové skupině.

Studie ukázala, že lidé se mají tendenci nejvíce účastnit těch aktivit na mobilu, které nemohou dělat nikde jinde. To znamená, že 74 % uživatelů je ochotných k interakci v případě slevových kódů, 73 % QR kódů, 71 % vyvíjí nějakou aktivitu na mobilních webech určitých značek a produktů, 69 % chodí na mobilní sociální stránky značek a 66 % využívá short code text. Naopak na konci žebříčku interakce uživatelů jsou mobilní reklamní bannery (52 %) a reklamy, které se objevují při vyhledávání (51 %).

32 % uživatelů používá smartphone primárně pro e-mailování a telefonování. Nicméně zajímavé pro marketéry je, že 71 % dotazovaných má na mobilu nějakou značkovou aplikaci, kterou denně používá a kontroluje 67 % z nich. Zajímavé také je, že 25 % využívá telefon k tomu, aby komentovali, co právě kupují a následně, jak jsou s tím spokojení. 26 % si pak rádo udělá a nasdílí nějakou tu fotku z dané události.

Podle studie se musí marketéři snažit využít dvou věcí ve svůj prospěch: nudy a multitaskingu. Běžně je nuda spíše nepřítelem reklamy, lidé ji pak nevnímají, přepínají atd. V případě smartphonů se ale tento přístup mění. Naopak když se lidé nudí, tak používají své telefony k tomu, aby je nějak zabavili. Poměrně často například sledují a sdílejí nejrůznější, i reklamní, videa. Z nudy se na videa dívá obecně 28 % lidí, sdílí je 34 %. Nejvýrazněji je tento trend vidět v Asii, kde se na videa dívá 34 % znuděných uživatelů a sdílí je 40 % z nich.

Zároveň lidé přes smartphony rádi diskutují o určitých tématech  –  54 % lidí rádo rozebírá televizní seriály, 22 % to dělá dokonce vícekrát za týden. Překvapivých 58 % pak rádo diskutuje o jednotlivých reklamách, které značky zveřejnily. Důležité je i hraní, kdy alespoň jednou denně nějakou hru hraje 44 % uživatelů. To obvykle uživatelé dělají ještě v kombinaci s dalšími činnostmi. Například posloucháním přednášky ve škole atd.

Čím více lidé používají svůj telefon pro surfování, tím více i přes něj nakupují. Zajímavější je, že 50 % z nich nakupuje přes mobily z  domova, když mají zrovna volnou chvíli a chtějí si odpočinout. Nejvíce využívají smartphony k nákupům v Číně (66 % uživatelů), pak v Indii (65 %) a Japonsku (63 %).  Většinou si pořizují oblečení, potraviny, elektroniku a mobily. Populární jsou i knihy, aplikace či hudba. 

-ver-