Twitter ve ztrátě 69 mil.USD, opírá se o reklamu

pátek, 04. října 2013, 12:31 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť Twitter oznámila před plánovaným vstupem na burzu hospodářské výsledky.

Twitter ve čtvrtek večer předložil před první plánovanou veřejnou nabídkou svých akcií (IPO) výsledky svého hospodaření. V prvním pololetí 2013 skončila sociální síť ve ztrátě více jak 69 mil. USD při obratu 253 mil. USD. V loňském roce přitom Twitter dosáhl celkového obratu ve výši 317 mil. USD.

Výnosy Twitteru se významně opírají o reklamní tržby. Společnost uvedla, že prodej reklamy tvořil v prvním pololetí 2013 téměř 90 % jejího obratu. Analytiky výsledky příliš nepřekvapily, uvádí agentura Reuters. Překvapením by údajně bylo, kdyby byl Twitter v zisku.

Určitým problémem je, že ceny, za které Twitter reklamu prodává, se za poslední více než rok snížily. Zdůvodňuje to tím, že snížení cen bylo vědomou snahou o rychlé navýšení dostupného inventory a změny algoritmu, která měla vést k častější distribuci reklamních sdělení během dne. Výnosy rostly, protože nová strategie přilákala více inzerentů, zejména malých a středních podnikatelů a rovněž i mezinárodních klientů.

Twitter ale varuje před tím, že inzerenti nebudou zvyšovat reklamní rozpočty, pokud neuvidí efektivitu komunikace na sociální síti a návratnost investice ve srovnání s dalšími alternativami, včetně mobilní reklamy.

Twitter zamýšlí získat v IPO 1 mld. USD. Pokud vše půjde hladce, na americké burze může začít obchodovat od letošního listopadu. Podle některých odhadů dosahuje hodnota Twitteru až 15 mld. USD. Je to ale pouze zlomek toho, na jakou hodnotu byl oceňován Facebook před svým vstupem na burzu v roce 2012 (100 mld. USD).

-mav-