Charlie Hebdo bude v Česku v prodeji za 140 Kč

čtvrtek, 15. ledna 2015, 15:27 Tisk MediaGuru

První výtisky dorazily do Česka už v pátek 16. ledna a jsou v prodeji na několika místech.

Dovozce a distributor zahraničního tisku CZ Press bude prodávat francouzský týdeník Charlie Hebdo za 140 korun. Zákazníci, kteří si titul objednali, jej obdrží doporučeně poštou, řekl Štěpán Brožek z CZ Press. Časopisu, jehož pařížská redakce se před týdnem stala terčem krvavého teroristického útoku, pro český trh distributor objednal 1500 kusů.

První stovka kusů francouzského časopisu Charlie Hebdo dorazila v pátek ráno do Česka. Lze jej pořídit v pěti trafikách Relay v Praze, například na letišti a hlavním nádraží, v Palladiu, Jungmannově ulici či na Malostranské. Prodávat se má i u nezávislých prodejců, s nimiž CZ Press spolupracuje.

O první část z původně plánovaného třímilionového vydání satirického časopisu Charlie Hebdo byl ve Francii ve středu, během prvního dne, kdy se do prodeje dostalo asi 550.000 kusů, velký zájem. Náklad byl proto zvýšen na pět milionů. Cena výtisku na francouzském trhu je tři eura (85 korun).

I ve čtvrtek se u stánků tvořily fronty a lidé se tlačili, aby výtisk získali, uvedl zpravodajský web veřejnoprávní televize FranceTvInfo. Do distribuce šel ve čtvrtek milion exemplářů a stejně tomu má být v dalších dnech. Takové počty francouzský tisk nikdy nezažil, napsal web týdeníku Le Nouvel Observateur. Celkem se počítá s vytištěním pěti milionů kusů čísla, které opět vyvolalo kritiku mnohých muslimů.

Podle dostupných informací bylo do zhruba 25 zemí světa, kde Charlie Hebdo vyšel v šesti jazykových mutacích, odesláno na 300.000 kusů časopisu. Celkový výnos z darů, z prodeje a z nových předplatitelů, jejichž počet vzrostl z necelých 7000 na 120.000, by mohl podle odhadů činit kolem deseti milionů eur.

-čtk-

Aktualizace v pátek 16. ledna v 9:00 o informaci prodeje časopisu v Česku.