Na Slovensku začíná vycházet nový deník

pátek, 30. ledna 2015, 07:31 Aktuality, Slovensko, Tisk MediaGuru

Na Slovensku začíná v pátek vycházet nový list pojmenovaný Denník N. Založili ho bývalí novináři deníku Sme, kteří redakci loni opustili na protest proti tomu, že se ve vydavateli těchto celostátních novin angažuje finanční skupina Penta. 

Na titulní stránce svého prvního čísla Denník N otiskl fotografii slovenského prezidenta Andreje Kisky a uvnitř novin rozhovor s hlavou státu. Osmistránkovou víkendovou přílohu list zase věnoval populárnímu slovenskému herci Milanu Lasicovi.

"Noviny, které držíte v ruce, jsou prvním novým celostátním deníkem, který vznikl v tomto roce v Evropě. Není to velké umění, papírové deníky dnes spíše zanikají. Noviny v rukou skupin, které se snaží ovládat stát, jsou dostatečným důvodem k novému začátku," napsal na titulní stránce šéfredaktor listu Matúš Kostolný, jenž v minulosti vedl redakci Sme.

Nový deník vstupuje na trh v době, kdy slovenská vydavatelství dlouhodobě čelí poklesu zájmu čtenářů o koupi tištěného vydání novin. První číslo Denníku N vychází na pětimilionovém Slovensku v nákladu 20.000 kusů.

Pro vydávání nového deníku se bývalí redaktoři listu Sme definitivně rozhodli poté, co pro svůj záměr získali finanční injekci od spolumajitelů slovenské antivirové společnosti Eset, kteří se řadí k nejbohatším Slovákům.

Deník, který dříve vystupoval pod názvem Projekt N, na začátku letošního roku spustil vlastní plnohodnotný zpravodajský web.

-čtk-