HN: Hnutí ANO uvažuje o návratu reklamy na ČT1

pátek, 20. března 2015, 07:44 Aktuality, TV MediaGuru

Hnutí ANO uvažuje o snížení koncesionářských poplatků pro Českou televizi (ČT). Některým lidem by jejich placení mohlo být odpuštěno úplně. Podle plánů hnutí by se také na první program ČT měla vrátit reklama. Informují o tom páteční Hospodářské noviny (HN).

ANO tvrdí, že nejprve potřebuje rozkrýt rozpočet ČT a tak zjistit, kolik peněz skutečně potřebuje. "Nejde o nějaký záměr. Jen vyjadřujeme názor, že sedmimiliardový rozpočet je obrovský a hospodaření ČT dnes nemůže de facto nikdo kontrolovat," řekl HN předseda ANO Andrej Babiš. 

Poplatky představují zhruba 90 procent příjmů televize. Podle experta hnutí ANO na média Martina Komárka by kromě snížení poplatku mohli být placení zcela zproštěni lidé s nízkými příjmy. ČT by naopak měla příjem z reklamy, která z ČT1 zmizela v roce 2012. "Zákaz reklamy na jedničce nám přijde absurdní, když její program je komerční," řekl deníku Komárek.

Babišova firma Agrofert si v tomto týdnu stěžovala na několik reportáží ČT. Televize podle stížnosti tvrdila, že Babiš je ve střetu zájmů a že podnik díky jeho vlivu získal postavení, které by jinak neměl. Ani jedno není podle Agrofertu pravda.

Českou televizi v minulých dnech kritizoval i prezident Miloš Zeman, podle něj neplní svoji veřejnoprávní funkci. Zeman podpořil návrh, aby občané peníze určené na koncesionářské poplatky mohli věnovat na obecně prospěšné účely.

Senát pak měl ve středu jednat o novele zákona o koncesionářských poplatcích, která by měla od jejich placení na pět let osvobodit ty, o nichž Česká televize či Český rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Schvalování horní komora ale odložila. Autor novely předseda Strany práv občanů Jan Veleba žádost o odklad odůvodnil mimo jiné kontroverzností návrhu. Chce proto, aby téma bylo předmětem veřejného slyšení v horní komoře, než jej Senát znovu zařadí na některou z příštích schůzí.

-čtk-