Mrzena: Zpravodajství ČT není pod politickým vlivem

pátek, 10. dubna 2015, 07:24 TV MediaGuru

Zpravodajství ČT a jeho kritika se neustále skloňují, říká šéf zpravodajství ČT Petr Mrzena.

Otázka objektivity zpravodajství České televize je v poslední době horkým mediálním tématem. Postarala se o to mimo jiné kritika z úst Miloše Zemana, jenž se nechal slyšet, že veřejnoprávní televize je pod vlivem TOP 09. Nařčení z nevyváženosti se snažili zástupci České televize vyvrátit na diskusi Zpravodajství ČT pod palbou?, jež se konala ve čtvrtek 9. dubna na Fakultě sociálních věd UK.

„Zpravodajství ČT a kritika jsou pojmy, které se neustále skloňují dohromady. Kritika je součástí jeho DNA. Patří k tomu i kritika ze strany politiků, kteří si někdy stěžují otevřeně, jindy více v zákulisí. V každém případě jde o to, zda je kritika konstruktivní, nebo má sloužit k jeho zbrzdění zpravodajství,“ řekl na úvod šéfredaktor zpravodajství České televize Petr Mrzena a dodal, že z vlastních chyb se zpravodajský tým snaží vždy poučit.

Politické zpravodajství ČT se podle Mrzeny snaží o vyváženost a neutrální tonalitu podávaných informací. „V předvolebním čase věnujeme politickým stranám čas absolutně vyváženě. O vyváženost se však snažíme i v čase mimovolebním,“ popsal Mrzena. Na základě analýzy Media Tenor ukázal například, že Miloši Zemanovi se věnovalo hned po Bohuslavu Sobotkovi ve zpravodajství nejvíce příspěvků, z čehož jejich tonalita byla v 91 % neutrální. Na dotaz, zda je zpravodajství pod politickým vlivem, odpověděl: „Snažíme se pracovat na principu redakční autonomie. Máme takové zázemí, abychom se mohli rozhodovat podle novinářských priorit, nikoliv podle priorit politických.“

„Problémem je, že když do pořadů politiky zveme, někteří k nám nechtějí přijít,“ doplnil Čestmír Franěk, jenž má v České televizi na starosti několik diskusních-analytických pořadů: „ Také jsme do vysílání například zvali ruského velvyslance, který však řekl, že jediné téma, o kterém je s námi ochoten mluvit, je otázka Romů v Ruské federaci.“

Další oblastí, které se diskuse týkala, představovalo zahraniční zpravodajství. Na otázku, zda pracuje zahraniční zpravodajství na určité zadání, odpověděl vedoucí zahraničního zpravodajství Michal Kubal, že nikoliv. Hlavním kritériem pro výběr zpráv je dopad konkrétního dění na život obyvatel naší země, důraz je přitom kladen na původní obsah.

-kch-