Autor textu Kateřina Straková
Rada Českého rozhlasu podezřívá generálního ředitele Petera Duhana z porušení zákona o Českém rozhlasu, a to kvůli zaměstnání jeho syna Andreje ve veřejnoprávním rádiu. Na středečním zasedání rady to řekl její předseda Michal Stehlík. Zaměstnání takzvané osoby blízké, což zákon neumožňuje, radním potvrdil náměstek René Zavoral. Duhan se středečního jednání rady ze zdravotních důvodů nezúčastnil.
Předseda rady Stehlík zatím v Duhanově případě mluvil o možném porušení zákona. „Na přímý dotaz pana předsedy musím konstatovat, že osoba blízká panu generálnímu řediteli byla zaměstnána v Českém rozhlasu. Pan Andrej Duhan byl v pracovněprávním poměru vůči Českému rozhlasu do 31. srpna letošního roku,“ řekl náměstek.
Zavorala, který na zasedání rady šéfa veřejnoprávního rozhlasu zastupoval, Stehlík požádal, aby vyjádření o zaměstnání Andreje Duhana bylo zasláno písemně. Poté plánuje svolat k tomuto tématu mimořádnou radu, která by se mohla konat v příštím týdnu.
Podmínky fungování generálního ředitele upravuje zákon o Českém rozhlasu. V něm se o takzvané osobě blízké, ve smyslu občanského zákoníku, píše v souvislosti s působením členů rady s tím, že obdobné předpoklady platí také pro výkon generálního ředitele.
-čtk-
Autor textu Kateřina Straková
TV Barrandov mění podobu zpravodajského pořadu Naše zprávy. Nabídne nové
studio a novou moderátorku.
V Česku roste jak využívání chytrých telefonů, tak samotného internetu. V populaci starší 16 let používá chytrý telefon 88,5 % populace. Ve skupině 16-34 let je to téměř sto procent populace. Chytrý telefon používá i 68 % Čechů ve věku 65-74 let a 35 % populace starší 75 let. Vyplývá to ze statistiky ČSÚ za rok 2025. Ta zároveň ukazuje, že za pět let se rozšíření chytrých mobilních telefonů zvýšilo o 13 procentních bodů. Nejvýrazněji vzrostlo ve skupině 65-74 let, kde se za tuto dobu zdvojnásobilo.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal posuzovat odkup 50 procent
mediální skupiny Mafra společností Tymeprax Pavla Tykače. Zbylou polovinu
si ponechá dosavadní vlastník, skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka.