Generální ředitel ČRo Peter Duhan rezignoval

středa, 07. října 2015, 14:18 Rádio MediaGuru

Peter Duhan připustil, že už nechtěl čelit tlaku některých členů Rady ČRo a Dozorčí komise.

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan ke 3. listopadu rezignoval, a to ještě před zasedáním Rady Českého rozhlasu, která se měla se ve středu zabývat jeho odvoláním. Minulý týden totiž oznámila, že podezřívá Duhana z porušení zákona kvůli tomu, že v médiu byl zaměstnaný jeho syn Andrej. V čele rozhlasu stál Peter Duhan od července 2011.

„Přetrvávající zdravotní komplikace z poslední doby mi nedovolují ve funkci generálního ředitele nadále pokračovat, a proto se funkce generálního ředitele Českého rozhlasu vzdávám ke dni 3. listopadu 2015,“ citoval předseda rady ČRo Michal Stehlík z rezignačního dopisu. V době jeho pracovní neschopnosti povede Český rozhlas Duhanův statutární zástupce René Zavoral, prozatímním vedením zatím nebyl nikdo jmenován.

Novinářům Peter Duhan zaslal prohlášení, ve kterém uvádí, že nechtěl nadále čelit tlakům některých členů Rady Českého rozhlasu a Dozorčí komise. "Nesmířil jsem se rovněž s tím, že je v médiích poškozováno dobré jméno mé i mého syna," uvedl Peter Duhan. Zároveň vyjádřil naději, že Český rozhlas si i do budoucna zachová svou nestrannost, objektivitu a nezávislost. Nelze vyloučit, že tím narážel na politické tlaky, kterým musel čelit. Podle serveru Neovlivní.cz čelil tlaku politiků, mj. i kvůli reportáži o Radmile Kleslové, na kterou si měl stěžovat přímo u Duhana šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten to ale na přímý dotaz serveru popřel.

Prohlášení generálního ředitele Petera Duhana

CRo_PDuhan

Rada Duhanovu rezignaci vzala na vědomí a požádala ho, aby do doby konečné rezignace nečinil žádná ekonomická nebo programová rozhodnutí. O možném Duhanově porušení zákona rada nejednala, bude se mu pravděpodobně věnovat na dalším jednání 21. října.  

V úterý 6. října Duhan vydal tiskové prohlášení, ve kterém uvedl že žádný zákon neporušil. „Jsem přesvědčený o tom, že jsem jako generální ředitel Českého rozhlasu žádný zákon neporušil a důvodem k mému odvolání nemůže být údajný střet zájmů, a tedy i porušení zákona o ČRo.“ Podle šéfa rozhlasu, který se odvolával na stanovisko renomovaných právníků, se pravidlo o osobě blízké vztahuje pouze na členy rady, nikoliv na generálního ředitele.

Český rozhlas nyní vzhledem k Duhanově pracovní neschopnosti vede náměstek pro program a vysílání René Zavoral. "V tuto chvíli čekáme na to, kdy bude rada řešit volbu prozatímního ředitele, který bude rozhlas řídit do volby řádného ředitele," uvedl Zavoral. Duhanovo rozhodnutí náměstek nekomentoval.

Prozatímní ředitel povede Český rozhlas od 3. listopadu. V úvahu podle Stehlíka připadají například náměstci nebo lidé z regionálních studií. "Obecně by asi mělo platit pravidlo, že na ty tři měsíce by mělo jít o člověka zevnitř, aby nedošlo k destabilizaci," dodal Stehlík.

Volbu prozatímního ředitele bude mít rada na programu 21. října. Následující tři měsíce bude mít na výběr nového generálního ředitele. "Já osobně budu plédovat pro otevřené řízení," řekl Stehlík. Stejně se vyjádřil také místopředseda rady Jiří Vejvoda.

Peter Duhan začínal svou kariéru jako redaktor deníku Ľud, začátkem 70. let působil v bratislavském studiu Československého rozhlasu, v letech 1971 až 1989 pracoval v Čs. televizi. Po roce 1989 působil dva roky jako šéfredaktor deníku Verejnosť, od října 1991 až do rozpadu federace byl v Čs. rozhlasu ústředním ředitelem. V letech 1993 až 1994 pracoval v kabelové televizi Cabel plus, poté byl dva roky ředitelem vydavatelství N-Press, spojeného s TV Nova.

V Českém rozhlase působí Peter Duhan od roku 2002, nejprve pracoval jako redaktor a moderátor ČRo 6, v červenci 2006 se stal jejím ředitelem. V roce 2009 byl jmenován programovým ředitelem ČRo. Od března 2010 byl po rezignaci generálního ředitele Richarda Medka pověřen vedením ČRo a v červenci 2011 jej Rada Českého rozhlasu zvolila generálním ředitelem.

Přehled generálních ředitelů Českého rozhlasu od roku 1993

Jiří Mejstřík (generálním ředitelem 1992–1993) – rezignoval v březnu 1993 zhruba po roce ve funkci (rozhlas vedl ještě dva měsíce jako pověřený ředitel); odchod z funkce zdůvodnil zdravotními potížemi, a tím, že část rozhlasové kritizovala skutečnost, že byl jmenován bez konkurzu Vlastimil Ježek (1993–1999) – v čele rozhlasu skončil po uplynutí funkčního období, ačkoli mu Rada ČRo nabízela pokračování na dalších šest let; odchod zdůvodnil mj. tím, že vnímal odpor některých lidí právě k tomu, že by mu měl být mandát prodloužen bez výběrového řízení a zpochybňování druhého mandátu by podle něj rozhlas poškodilo Václav Kasík (1999–2009) – v květnu 2005 jej rozhlasová rada zvolila na druhé funkční období, v červenci 2009 jej ale radní odvolali; ke konci svého působení v rozhlase měl Kasík s radou spory, kritizován byl například kvůli údajně předražené rekonstrukci budovy v pražské Vinohradské ulici, s radními se přel i kvůli analogovému vysílání stanice Radio Wave, které nakonec zastavil Richard Medek (2009–2010) – vedením rozhlasu byl jako programový ředitel pověřen už po Kasíkově odvolání a v září 2009 jej Rada ČRo zvolila generálním ředitelem; rozhlas vedl jen asi měsíc, poté byl hospitalizován a v únoru 2010 na funkci rezignoval Peter Duhan (2011–2015) – ČRo vedl už po Medkově hospitalizaci i následné rezignaci, generálním ředitelem by zvolen v červenci 2011; dnes oznámil rezignaci ke 3. listopadu, krok učinil krátce předtím, než se Rada ČRo se měla zabývat tím, zda porušil zákon, když rozhlas zaměstnával jeho syna.

Aktualizováno 7. října v 17:15 o prohlášení Petera Duhana a vyjádření náměstka Zavorala.