Cenu Ferdinanda Peroutky mají Kučera a Honzejk

pondělí, 06. února 2017, 18:03 Aktuality, Tisk MediaGuru

Společnost Ferdinanda Peroutky udělila v pondělí 6. února novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2016. V Centru současného umění DOX je převzali komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a novinář, komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

Vladimír Kučera vystudoval Fakultu žurnalistiky v Praze, ale protože s normalizačním režimem nesouzněl, pracoval následně v Ústavu zdravotní výchovy a občas psal pod jménem Ladislav Kučírek sloupky do víkendové přílohy Mladé fronty. Po změně režimu působil v několika novinách, spoluzakládal deník Prostor. Od roku 1997 je na volné noze jako komentátor a scenárista televizních dokumentů. V posledních třech letech má pravidelný blog v internetovém deníku Aktuálně.cz.

Vladimír Kučera, foto: ČT
Vladimír Kučera, foto: ČT

„Jako spolutvůrce a moderátor má Vladimír Kučera lví podíl na televizním cyklu Historie.cz. Svých hostů se ptá zajímavě, zasvěceně, srozumitelně, zdvořile, neokázale. Jako komentátor píše otevřeně a nebojácně, se zřetelným přesvědčením, že s temnými stíny minulosti i přítomnosti je třeba se prát,“ uvedla při předávání Libuše Koubská.

Petr Honzejk působil jako reportér v Českém rozhlase v Ústí nad Labem a v Praze. Tři roky byl šéfredaktorem Radiožurnálu. V roce 2005 začal pracovat v Hospodářských novinách, kde postupně zastával funkci hlavního editora a vedoucího názorové rubriky. V současnosti je komentátorem Hospodářských novin.

Petr Honzejk, foto: Economia
Petr Honzejk, foto: Economia

„Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe. Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací,“ zdůvodnila Terezie Kaslová.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy v den výročí jeho narození. Generálním partnerem Společnosti Ferdinanda Peroutky se v loňském roce stal Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který chce zaručit pluralitu a svobodu českých médií jako jednu ze základních pojistek liberální konstituční demokracie a prozápadního směřování České republiky.

-mav-