Knižní Euromedia se přesunula pod Rockaway

sobota, 18. března 2017, 09:15 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Rockaway vedená Jakubem Havrlantem rozšiřuje záběr o knižní portfolio.

Investiční skupina Rockaway podepsala dohodu o koupi Euromedia Group. Transakce se uskutečnila s podporou skupiny Czech Media Invest Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a její dokončení podléhá schválení Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS). Euromedia je lídrem knižního velkoobchodu a vlastní nakladatelské značky jako Knižní klub, Ikar nebo Universum. Informoval o tom server E15.cz.

„Knihy a digitální obsah jsou rozhodně obor, který si zaslouží vlastní digitální strategii, navíc trend přesunu prodeje z kamenných knihkupectví na internet stále roste. Jde o specifický obor a chceme k němu tak i přistupovat, bude mít tedy vlastní strategii a stát vedle našich současných aktiv,“ řekl serveru investiční partner Rockaway Robert Chmelař, který převzetí Euromedia Group vede.

Jde tak v zásadě o přesun v rámci aktivit Czech Media Invest. Vlastníkem Euromedia Group byla od konce roku 2013 společnost Arraviet, která má blízko k investiční skupině J&T. Euromedii tehdy získala od německé společnosti Bertelsmann. Na jaře roku 2014 se Euromedia spojila s firmou Neoluxor. 

Euromedia Group podle údajů za rok 2015 vydala 560 titulů, více jich na trh uvedla jen skupina Albatros Media. Euromedia Group ale mezi nakladateli vykázala předloni nejvyšší obrat 1,305 miliardy korun, za prodej vlastních knih utržila 546 milionů, vyplývá ze zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů. V roce 2015 skončila podle výroční zprávy v zisku 65 mil. Kč. V srpnu 2016 se Euromedia změnila z komanditní společnosti na společnost akciovou.

Pro investiční skupinu Rockaway jde o další akvizici. Loni v létě dokončila převzetí sítě nákupních galerií Mall. Je vlastníkem srovnávače Heureka.cz nebo provozovatelem online prodejen Kolonial.cz. Czech Media Invest Daniela Křetínského a Patrika Tkáče vstoupila do Rockaway v září 2014.

Czech Media Invest je vlastníkem i mediálních společností Czech News Center (Blesk, Aha!, Sport, Reflex, ABC, Svět motorů aj.) a CN Invest (E15, Formen, Maminka, Moje psychologie, Dieta, Lidé a země, Sluníčko, Mateřídouška aj.).

-mav-, -čtk-