Nejdražší slova v Googlu mají půjčky a pojištění

středa, 21. června 2017, 07:50 Internet & Mobil MediaGuru

Vyplývá to ze srovnání cen za loňský rok, který provedla agentura PerformicsB2BGroup.

Nejdražší klíčová slova na vyhledávači Google za loňský rok mají půjčky a pojištění, nejlevnější jsou knihy. Za jedno kliknutí na heslo v segmentu půjček zadavatel reklamy zaplatí téměř 99 korun, u knih 2,74 Kč, tedy 36krát méně. Uvedla to agentura PerformicsB2BGroup ze skupiny Publicis One.

Pro každý segment bylo stanoveno deset nejvyhledávanějších klíčových slov, na základě kterých bylo váženým průměrem vyvozeno průměrné CPC (cena za proklik) pro dané odvětví. Je běžné, že ve finančním odvětví jsou ceny za proklik nejdražší, proto nejvyšší CPC ze srovnávaných oborů má dle infografiky segment půjček (98,60 Kč) a pojištění (54 Kč). Nejlevnější proklik pak mají lékárny (2,79 Kč) a knihy (2,74 Kč).

Případová studie porovnává i ceny za proklik mezi českým a slovenským trhem. Rozdíl je u segmentu hotelů, v němž se cena za proklik na Slovensku pohybuje v průměru okolo 6,35 Kč oproti České republice, kde je cena čtyřnásobně vyšší, a to 46,13 Kč. Další rozdíl je také v segmentu půjček, kde je cena za proklik na Slovensku o několik desítek korun nižší (55,58 Kč) než v ČR, kde je na zmiňované nejdražší pozici.

„Případovou studií jsme chtěli poukázat na průměrnou cenu prokliku (CPC) v nejzajímavějších segmentech na českém a slovenském trhu. Měla by sloužit společnostem, které vstupují na trh, respektive chtějí porovnat vlastní dosáhnuté CPC s průměrem na trhu. Každoročně se CPC zvyšuje (cca o 10–20 % dle daného segmentu), hlavním důvodem meziročního nárůstu je konkurence, dalším faktorem může být kvalita reklam,“ říká Daniel Zaiček, business development director společnosti PerformicsB2BGroup.

Infografika: CPC v Česku a na Slovensku, 2016 (kliknutím zvětšíte)

cpc-v-cr

-mav-