Novým ředitelem RTVS je Rezník, střídá Miku

úterý, 20. června 2017, 13:10 Slovensko MediaGuru

Slovenský parlament zvolil v druhém kole tajné volby nového generálního ředitele RTVS.

Veřejnoprávní rozhlas a televizi na Slovensku RTVS povede současný šéf tiskové agentury TASR Jaroslav Rezník. Ve druhém kole tajné volby, ve kterém Rezník porazil současného generálního ředitele RTVS Václava Miku, o tom v úterý rozhodli poslanci slovenského parlamentu. Rezník nastoupí do čela RTVS v srpnu, jeho funkční období bude pět let.

Rezníka do čela RTVS prosazovali vládní sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica a Slovenská národní strana (SNS). Naopak, třetí koaliční strana Most-Híd původně podporovala jiného kandidáta, který do rozhodujícího kola volby ale nepostoupil.

V úterní tajné volbě získal Rezník 95 hlasů z 147 přítomných poslanců, Miku podpořilo 50 zákonodárců. Původně se o funkci šéfa RTVS ucházelo osm kandidátů, z nichž dva s nejvyšším počtem hlasů v první volbě, která se konala minulý týden, postoupili do druhého kola hlasování.

Rezník čelil kritice části opozice, že veřejnoprávní TASR před loňskými parlamentními volbami dávala nadprůměrný prostor tehdy neparlamentní SNS, která pak vstoupila do vládní koalice. Během veřejného slyšení někteří poslanci Rezníkovi zase vytkli, že se TASR pod jeho vedením dohodla na spolupráci s ruskou agenturou Sputnik, která je obviňována z šíření prokremelské propagandy. TASR následně od dohody odstoupila. List Sme dříve napsal, že Rezník ještě coby šéf samostatného veřejnoprávního Slovenského rozhlasu měl na konci 90. let blízko k tehdejšímu vládnímu hnutí HZDS Vladimíra Mečiara, které čelilo výtkám západních politiků kvůli nedodržování demokratických principů.

Současný slovenský premiér Fico v minulosti opakovaně kritizoval nynější vedení RTVS. Řekl například, že RTVS není veřejnoprávní a že její zpravodajství považuje za opozičně laděné. Letos v dubnu se Fico také vyslovil pro změnu v čele RTVS.

Miku do čela RTVS zvolil v roce 2012 parlament, ve kterém měla většinu Ficova strana Směr-SD. Sledovanost televizních kanálů RTVS pod Mikovým vedením stoupla o více než polovinu a televize také zvýšila produkci filmů či seriálů. Podle průzkumů veřejného mínění se veřejnoprávní televize dostala na první až druhé místo z hlediska hodnocení objektivnosti zpravodajství diváky. Hlavní rozhlasový kanál RTVS je zase dlouhodobě dvojkou na trhu z hlediska počtu posluchačů.

Mika prosazoval zvýšení koncesionářských poplatků, z nichž jsou veřejnoprávní rozhlas a televize financovány. Příslušný návrh ministerstva kultury na zdražení poplatků o polovinu na sedm eur (183 korun) měsíčně ale loni ztroskotal na nesouhlasu SNS, byť zlepšení financování RTVS kabinet slíbil ve svém programovém prohlášení.

-čtk-