Nova odmítá nařčení za přípravu volebního vysílání

pondělí, 25. září 2017, 18:30 Aktuality, TV MediaGuru

TV Nova v pondělním oficiálním vyjádření objasnila přípravu svého volebního vysílání. To má vrcholit předvolebním pořadem Nova Duel, ve kterém se střetnou lídři hnutí ANO Andrej Babiš a ČSSD Lubomír Zaorálek.

Nova uvedla, že plán volebního vysílání připravila už na jaře tohoto roku. „Skládá se ze série letních interview, plánovaných on-line rozhovorů a intenzivní komunikace politických témat v rámci našeho denního zpravodajství a publicistických pořadů, kde poskytujeme adekvátní prostor všem relevantním politickým stranám. Volební vysílání vyvrcholí přímým duelem dvou nejpravděpodobnějších kandidátů na post premiéra, což je běžná praxe západních televizních stanic. V rámci profesionálního přístupu, se kterým televize Nova k volebnímu vysílání přistupuje, jsme program vysílání připravovali dlouho dopředu a do této debaty jsme oficiálně pozvali kandidáty ČSSD a ANO už v dubnu letošního roku. Obě politické strany souhlasily a již tehdy svou účast v debatě potvrdily,“ uvedla mluvčí TV Nova Jana Ondrejechová. 

„Veškeré naše vysílání a zprávy, zvláště týkající se voleb, jsou plně v souladu s právními předpisy. Proto neshledáváme žádné porušení zákona a důrazně odmítáme jakékoliv obvinění, že by Nova postupovala v rozporu s profesionální odpovědností, objektivním přístupem a principy nestranného novinářství,“ dodala.

Nova v minulém týdnu potvrdila, že pořad Nova Duel zařadí do vysílání ve čtvrtek 19. října od 19:55. Půjde tak ve stejném čase jako Superdebata na ČT1 a ČT24. Někteří politici v minulém týdnu kritizovali komerční televize Novu i Primu za způsob výběru hostů do předvolebních debat.

Šéf volební kampaně ODS Zbyněk Stanjura se ohradil proti tomu, že Nova odvysílá pouze duel lídrů Lubomíra Zaorálka a Andreje Babiše, a televize Prima přeložila předsedu ODS Petra Fialu z plánované debaty s šéfem ANO do pořadu, kde vystoupí spolu se Zaorálkem. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ČTK řekl, že i jeho původně domluvený termín na Primě se přesouval a že soukromé televize zjevně plní Babišova přání.

Rovněž TV Prima se ohradila vůči kritice jejího volebního vysílání. „Prima důrazně odmítá námitky politických subjektů proti složení hostů v předvolebním vysílání pořadu Partie. Transparentní klíč pro výběr hostů televize Prima zveřejnila, a zcela jasně tak definovala, podle jakých kritérií jsou hosté do Partie zvaní,“ uvedla v úterý mluvčí televize Jana Mrákotová.

K tématu přispěl i vlivný právník Radek Pokorný. Podle něj je debata na Nově v rozporu se Zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání, a porušuje zásady, na nichž musí být toto vysílání založeno, upozornil na jeho postoj server Echo24.cz.

-mav-, -čtk-